• Genel

Ameliyat edilmezse Yiğit'in gülen yüzü solacak

Kastamonu'da doğuştan ensefalosel hastası olarak doğan 9 yaşındaki Yiğit, kafasına takılı olan şantın zamanla işlevini yitirmesi nedeniyle tekrar ameliyat olacak. Özel bir klinik tarafından takibi yapılan Yiğit, ihtiyaç duyduğu parayı bulamazsa hayati fonksiyonları duracak.
Ameliyat edilmezse Yiğit'in gülen yüzü solacak
İrfan Salcı - Hamileliğinin üçüncü ayında bebeği aldırması önerilen Birsel Keskin, doktorların tavsiyesini dinlemeyerek bebeğini doğurdu. Doğuştan ensefalosel hastası olan ve Yiğit ismi verilen bebek, doğduğu ilk günden itibaren üst üste ameliyatlar oldu.

Doktorların ‘bu bebek yaşamaz' dediği Yiğit'in en son İstanbul’da geçirdiği başarılı operasyonla kafasındaki kese alındı. Kesenin alınmasıyla özel bir klinikte fizik tedavi ve konuşma terapisine başlayan Yiğit, yürümeye ve konuşmaya başladı.

2,5 aylıkken özel bir klinikte kafasına şant takılan Yiğit, 9 yaşına geldi. Boyunun uzaması ve kafa bölgesinin gelişmesi nedeniyle kafasına takılan şant işlevini kaybetmeye başladı. Bunun için tekrar ameliyat olması ve kafasına takılan şantın değiştirilmesi gereken Yiğit, ameliyat sırasında yüksek risk taşıdığı için her hastanede ameliyat edilemiyor. Özel bir klinik tarafından takip edilen ve ameliyatları yapılan Yiğit’in tekrar bu ameliyatı olabilmesi için ailesi yardım çağrısında bulundu. Kafasındaki şant değiştirilmezse 9 yaşındaki Yiğit’in hayati fonksiyonları duracak.“Yiğit’in boyu uzadığı için şant artık görevini görmemektedir”
Kastamonu’nun Kuzeykent Mahallesinde ikamet eden Yiğit’in annesi Birsel Keskin (31): “Oğlum, doğuştan ensefalosel hastasıdır. 2,5 aylıkken anne karnında öğrendim. Doktorlar sonlandırmamı istedi ben ise bu kararı kabul etmedim ve doğumumu devam ettirdim. Oğlum, 37 haftalıkken dünyaya geldi sezeryanla birlikte. Kafasında büyük bir kese vardı. 15 gün kuvözde kaldı. Ben, 15 gün kucağıma alamadım yavrumu ve 1 aylık olduğunda kafasındaki kese daha da büyüdü. Bunun akabinde 2,5 ay boyunca bir hastane sürecimiz oldu. İlk ameliyatımızı 1,5 aylıkken yaptılar. İkinci ameliyatımızı ise kesenin tamamı alınamadığı için şant takıldı. Üçüncü ameliyatımız ise 1,5 yaşında özel bir hastanede oldu ve kesenin tamamı alındı. Yiğit’in şu anda gitgide boyu uzadığı için şant artık görevini görmemektedir. Beynine baskı yapıyor ve ödem oluşturuyor. Bu da ciddi hayati risklere yol açıyor. Ödem topladıkça ve beyne baskı yaptıkça Yiğit’in vücut faaliyetlerini de durdurma noktasına geldi. O yüzden herkesten Allah rızası için yardım etmelerini istiyorum” dedi.

“Yiğit’in eski gülen yüzüne kavuşması için herkesten yardım istiyoruz”
Oğlu Yiğit’in kafasına 2,5 aylıkken takılan şantın artık kısa geldiği için beyne baskı yapmaya başladığını söyleyen Birsel Keskin: “Bu yüzden sürekli takipli olduğumuz özel bir hastanede doktorumuzun acilen şantın değişmesini istiyorlar. Özel bir hastane olduğu için bizimde durumumuz olmadığı için eşimde çalışamıyor pandemiden dolayı. O yüzden bir hayli ameliyat için ücret gerekiyor. Yiğit’in eski gülen yüzüne kavuşması için herkesten rica ediyorum, Allah rızası için oğluma yardım etmelerini bekliyorum. Sanırsam ameliyat için şu anda 30 bin lira civarında bir ücret gerekiyor. Bu ameliyatı acilen olması gerekiyor yoksa Yiğit’in hayatı riske girer. Herkesten yardım etmelerini çok istiyorum” diye konuştu.

En son olduğu ameliyatta Yiğit’in boynunun sabitlendiğini belirten Keskin: şöyle konuştu: “Bu yüzden başka doktorların yani devlet hastanelerinde çok riskli bir ameliyat olduğu için kabul etmiyorlar. Yiğit, en başından beri takipli olduğu özel hastanede oğlumuzun bütün her detayıyla, her türlü hastalığını biliyor. Kaburgalarında eğrilik var. Boynunda yine sıkıntı var. Anestezi verildiğinde büyük sıkıntı yaşıyor. Devletteki doktorlarımız bunu kabul etmiyor. Ameliyatı çok riskli diyor ve ameliyat yapmak istemiyorlar. O yüzden sürekli takipli olduğumuz doktorumuza güvenerek herkesten yardım bekliyoruz”

Keskin, hayırseverlere de çağrıda bulunarak 0534 211 1437 numaralı telefonu aramalarını istedi.
Yorum Yazın