TIC HOLDING Header
  • USD 18.802
  • EUR 20.429
  • Altın 1163.027
  • BIST 100 5177.83
  • Genel

Bağlar'da zincir marketlerin tarihi geçmiş gıda intimaline geçit yok

Aralarında zincir marketlerin de bulunduğu büyük çaplı marketlerin tarihi geçmiş gıda ürünlerini raflardan kaldırmayarak satışa devam etmesi gıda sağlığını tehdit ediyor. Bağlar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı gıda denetim ekiplerinin gerçekleştirdiği kontrollerde 12 temel besin ürününe ait ürünlerin son kullanma tarihleri geçtiği halde satışa devam edildiği tespit edilerek işletmeler hakkında yasal işlem uygulandı.
Bağlar'da zincir marketlerin tarihi geçmiş gıda intimaline geçit yok
Son kullanma tarihi geçen temel gıda ürünlerinin raflardan kaldırılması gerekirken, aralarında zincir marketlerin de bulunduğu gıda marketleri bu durumu ihlal ederek vatandaşların sağlığını tehdit ediyor.

Bağlar’da vatandaşların ihbar ve şikayetlerini değerlendiren Bağlar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı gıda denetim ekipleri, gıda ürünlerinin satıldığı toptan ve perakende marketlerde kalite kontrol ve hijyen denetimleri gerçekleştirdi. Yapılan kontrollerde labne, sucuk,süzme peynir,tereyağı,muzlu süt,sana yağı,sandviç,piliç burger köfte,hazır şişirilmiş piliç,dil peynir, mısır nişastası ve pirinç unu gibi temel besin ürünlerinde son kullanma tarihine uyulmadığı tespit edildi. Ürünleri satan işletmeler hakkında yasal işlem uygulandı.

Beyoğlu :”Söz Konusu Gıda Sağlığı Olunca Hiçbir Şekilde Taviz Veremeyiz”
Bağlar Belediyesi’nin daha önce yaptığı denetimlerde de yüklü oranlarda bozulmuş gıda ürünleri tespit edilerek ürünler imha edilmiş ve işletmelere yasal işlem uygulanmıştı.

Gıda marketlerinin gıda kalitesi, hijyen ve gıda sağlığı gibi insan yaşamı için olmazsa olmaz olan kurallara titizlikle uymalarını istediklerini belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,”Son olarak ilçede yapmış olduğumuz denetim ve kontrollerde bazı gıda marketlerinde 12 temel besin ürününün son kullanma tarihi geçtiği halde satılmaya devam edildiğini tespit ettik. Gerekli yasal işlemleri başlattık. Bu konuda ekiplerimize verdiğimiz kesin talimat var. Söz konusu vatandaşlarımızın sağlığı ve gıda kalitesi olunca hiçbir şekilde taviz vermemiz söz konusu olamaz. Kuralları ihlal edenler aslında işini dürüstçe yapan esnafımıza da zarar veriyor. Gıda denetimlerini titiz bir şekilde sürdüreceğiz.” dedi.
Yorum Yazın