TIC 600*160
  • Genel

Bakırcılığa kadın eli değiyor

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası, SODES ve İŞ-KUR’UN desteğiyle düzenlenen kurslarda, kadınlara bakırcılık zanaati öğretiliyor.
Bakırcılığa kadın eli değiyor
İHA - Bakırcılık kursuna gelen kadınların her geçen gün sayıları artıyor. Hobi olarak bakırcılığa başlayan kadınlar, mesleğin maddi açıdan da getirisi olduğunun farkına varınca bu zanaati iş ediniyor.

Kadınların bakırcılıkta gün geçtikçe daha önemli bir yer edindiğini söyleyen Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, kadınların elleri yatkın olduğu için bakırcılıkta daha çok nakış alanına yöneldiklerini vurguladı.

72 kursiyerden 60’ının kadın olduğunu söyleyen Açık, “Gaziantep Sedefçiler ve Bakırcılar odası olarak İŞ-KUR ile yapmış olduğumuz projelerde bayan istihdamı sağlıyoruz. Projelerimiz içeriği meslek edindirme amaçlıdır. Önceden bütün sıkıntımız eleman bulamamaktı. Bu projeler o kadar önemli ki bayanları bakırcılığa kazandırmaya çalışıyoruz ve meyvesini de alıyoruz. Burada çalışan bayanlar yavaş yavaş öğrenerek, işlerini ellerine alıyorlar. Şimdi yine bir İŞ-KUR projemiz var, bu projede 72 kursiyerimizin 60’ı bayan. Bir kalay projemiz de hazırlandı, kalaycılıkta da istihdam ediyoruz. Bizim en güzel avantajımız topluma bayan eleman yetiştirmek. En büyük sıkıntımız eleman sıkıntımızdı ama bunu yine ortaya koyduğumuz projelerle çözmeye çalışıyoruz. Bizim mesleğimiz 6-7 kalem olduğundan dolayı bayanları daha çok nakış bölümüne yönlendiriyoruz. Bakırcılar Odası aracılığıyla İŞ-KUR’a müracaat etsinler, işsiz kalmasınlar. Bu meslek bizim tarihimiz, kültürümüzdür. Bakırcılık dünyada yeni yeni tanınmaya başlayan bir sektör. Tabi, hobi amaçlı bakılmasın, bakın biz hepimiz bu meslekten ekmek yiyoruz. Bu zamana kadar 200 kursiyer yetiştirdik. Bunlardan bazıları hobi amaçlı baktı, bazıları ise meslek amaçlı baktı. Meslek amaçlı bakanlar halen çalışıyor. Bu meslekte para kazanan 30-40 bayan bakırcı oldu diyebiliriz. Bayanlar olarak bir diğer avantajı ise evde de bu mesleği yapabilir olmalarıdır” diye konuştu.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın