• Genel

Fenomen olacaklardı menemen oldular

Bizim kültürümüzde büyüklerimiz alaya değil, hürmete layıktır. Bir virüs, bizim bin yıllık geleneğimizi değiştiremez!
Fenomen olacaklardı menemen oldular
Ozan Koltuk - Koronavirüs tedbirleri adı altında büyüklerimize saygısızlık yapanlar İçişleri Bakanlığınca yapılan operasyonlarla yakalandılar.

Süleyman Soylu'nun Twitter'dan yaptığı ''65 yaş ve üstü risk grubunda olan büyüklerimiz evde kalarak sadece koronavirüsten değil, elinde telefonla dolaşıp onları kaydeden etkileşim hastalarından da korunacaklardır.'' açıklaması ile operasyonlar başlatıldı.

İhsan Amca'ya saygısızlık yapan kişiye manidar ceza
Sosyal medyada yayılan görüntüde, kendisini polis olarak tanıtan bir genç, sokağa çıkma yasağını delen 65 yaş üzeri bir vatandaşa "Normalde sana ceza yazmam gerekiyor ama bu seferlik affediyorum" demiş. Yaşlı adam ise "Hastaneye geldim, otobüs almadı beni. Polise söyledim" yanıtını vermişti.

İhsan Amcayı sıkıştırarak saygısızca mahçup eden ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalanan M.T.E. isimli kişiye verilen ceza belli oldu.

Yaşlı vatandaşın korkutulduğu videodaki kişiye haftada 2 gün huzurevini ziyaret etme cezası verildi. M.T.E. adlı gence ayrıca 15 gün elektronik kelepçe takılacak.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada "Dün hepimizi üzen görüntülere neden olan M.T.E., Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalanıp hakkında işlem başlatıldı. Videoya çektiği İhsan amcamızı, kaymakamımız ziyaret ederek, bakanımız Süleyman Soylu ile telefonda görüştürdü. Amcamızdan bu münasebetsizlik adına özür diledik." ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Adalet sistemimiz, evde kalmanın yalnız İhsan Amca'ya mahsus olmadığını anlaması için şüphelinin 15 gün konutundan çıkmamasına ve salgın riskinden sonra da büyüklerimizin kıymetini anlaması için huzurevi ziyareti yapmasına karar verdi" dedi.

Yaşlı adama zorla maske takıp başına kolonya döken adamın cezası belli oldu
İstanbul Bağcılar'da yaşlı bir adama zorla maske takarak başına kolonya döken Osman K.'ya 14 gün ev hapsi ile koronavirüsü salgınının ardından 15 gün süreyle en yakın huzurevine haftada iki kez ziyaret etme cezası verildi.

Ne olmuştu?
Sosyal medyada hıza yayılan bir görüntü, kullanıcıların tepkisini çekti. Görüntüde yaşlı bir adamı durduran gençler, yüzüne zorla maske takarak başına kolonya döktü.

"Virüsün birini bulduk" diyen şahıs, gitmek isteyen yaşlı adamı "Bak lan buraya" diyerek zorla durdurdu. "Virüs vak’asına yakalanmış acil müdahale timi geldi" diyerek yaşlı adama maske takan genç, başına da kolonya döktü. "Kesinlikle kimseye bulaşmıyorsun, doğru hastaneye gidiyorsun" diyen genç, yaşlı adamı gönderdi.

65 yaş üzeri vatandaşlara sokağa çıkma yasağı gelmesinin hemen ardından Türkiye'nin hemen her yerinde yaşlı vatandaşlara yapılan saygısızlıkların önü yapılan operasyonlar ile kesiliyor.

Küçüğüne acımayan, büyüğüne saygı göstermeyen bizden değildir.

Hz Muhammed (SAV)
Yorum Yazın