TIC 600*160
  • Genel

Karadeniz'in 'fırınlı soba' geleneğini yaşatıyor

Trabzon'da 12 yaşında demirci çırağı olarak başladığı mesleğinde 53 yılı geride bırakan 65 yaşındaki Mustafa Kitapçı, 100 parça sacı bir araya getirerek yaptığı fırınlı sobalar ile Karadeniz'de bu geleneğin yaşatılmasını sağlıyor.
Karadeniz'in 'fırınlı soba' geleneğini yaşatıyor
Fatma Güler - Yaklaşık 40 yıl önce askerlik sonrası Ortahisar ilçesine bağlı Pazarkapı Mahallesi'nde iş yerini açan Kitapçı, yetiştirdiği oğlu ile yörede bilinen adıyla "fırınlı soba" üretimini sürdürüyor.

"Soba yapımı dışarıdan görüldüğü kadar basit değil"
Kitapçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz'de evlerde ısınmak için özellikle fırınlı sobaların tercih edildiğini söyledi.

Isınma ihtiyacı karşılanırken sobanın üstünde ya da fırın bölümünde çeşitli yemekler pişirilebildiğini belirten Kitapçı, "İnsanlarımız sobanın ısısından faydalanmak için özellikle fırınlı sobayı tercih ediyor. Fırında ekmek pişirilebildiği gibi hemen hemen her türlü yemek de hazırlanabiliyor. Fırında pişirilen özellikle patates ve mısır ekmeği çok lezzetli olur." dedi.

''İmal ettiğim sobanın ömrü neredeyse 10 yılı buluyor''
Kitapçı, soba yapımının dışarıdan görüldüğü kadar basit olmadığını dile getirerek şunları söyledi: "Bir sobanın yapımında 60 ile 70 kilogram arasında sac kullanıyorum. Milimetrik ölçümleri yapılan 100'den fazla sacı bir araya getirerek soba imal ediyorum. Sobanın ebatı ve kullanılan malzemenin kalınlığı müşterinin tercihine göre değişiyor. İmal ettiğim sobanın ömrü neredeyse 10 yılı buluyor."

 
TIC Detay Altı
Yorum Yazın