TIC HOLDING Header
  • USD 18.819
  • EUR 20.491
  • Altın 1167.04
  • BIST 100 5208.92
  • Genel

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, gençlerle buluştu

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dicle Üniversitesinde 'Doğu Akdeniz’de Gelişmeler Çerçevesinde Mavi Vatan ve Kıbrıs' adlı konferansı ile öğrencilerle buluştu
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, gençlerle buluştu
15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen konferansa KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yanı sıra Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, milletvekilleri M. Mehdi Eker, Ebubekir Bal, Garnizon Komutanı Tuğg. Gürtaç Kayapınar, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç, mülki idare amirleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Tanıtım videolarının ardından açılış konuşması yapan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, üniversitenin faaliyetleri ve tanıtımı hakkında sunum yaptı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin hem Türkiye hem de bölge açısından önemini vurgu yaptı. Tatar, tarihsel süreçte Türkiye ile Kıbrıs’ın bağını saptarken aynı zamanda Kıbrıs Türklerinin maruz bırakıldıkları katliamlara ve haksızlıklara değindi.

Tatar "Cumhurbaşkanı olarak asli görevim; devleti, egemenliği, halkın ve hak ve çıkarlarını korumak ve anavatan Türkiye ile olan sarsılmaz bağları daha da güçlendirmektir. Anavatan Türkiye ile belirlediğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. Türkiye ile bu Kıbrıs Türk halkı et ve tırnak gibidir" dedi. Tatar sözlerini Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC'nin geçmişten bugüne siyasi ilişkilerini anlattı.

Son dönemde Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs meselesinin önem kazandığını ifade eden Tatar, kendisi için önemli olanın anavatanı Türkiye Cumhuriyeti ile milli siyasette birlikte çalışabilmek olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Dicle Üniversitesi Senatosu kararı ile Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a "Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler" alanında "Fahri Doktora" unvanı verildi.
Yorum Yazın