TIC 600*160
  • Genel

Memur-Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede namaz kılmak isteyen veli, öğretmen, öğrenci ve memurlara namaz kılacak mekanların tahsis edilmesi sosyal devletin zaruri görevi olduğunu söyledi. Memur-...

Memur-Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede namaz kılmak isteyen veli, öğretmen, öğrenci ve memurlara namaz kılacak mekanların tahsis edilmesi sosyal devletin zaruri görevi olduğunu söyledi.

Memur-Sen Bursa Şubesi tarafından Elegans Düğün Salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede namaz kılmak isteyen veli, öğretmen, öğrenci ve memurlara namaz kılacak mekanların tahsis edilmesi sosyal devletin zaruri görevi olduğunu söyleyerek, okullarda ve tüm devlet dairelerinde mescit olması gerektiğini ifade etti. Devlet dairelerinde mescit olmasına karşı çıkan KEKS’çiler Avrupa’ya bir bakması gerektiğinin altını çizen Gündoğdu, “Avrupa ülkelerinde adamların donanmasında, gemisinde bile ibadet yapacakları kilise mekanları var. Dinden korkanlar, başörtüsü ve dini duyduğunda kırmızı görmüş boğaya dönenler bu milletin mayasını anlayamayan zavallılardır” diye konuştu.

“İZMİR VALİSİ TÜRKİYE’YE YAKIŞMIYOR”

İzmir Valiliği’nin yayınladığı kamu kurumlarında kılık kıyafet genelgesiyle ilgili İzmir Valisi ile görüştüğünü belirten Gündoğdu, “Yaptığının yanlış olduğunu ve bu yanlıştan dönmesi gerektiğini sayın valimize söyledim. Sayın Vali 28 Şubat sürecinde mi atandı? Darbeciler hala iktidarda mı zannediyor? Yoksa bu iktidarın ve gerçek sivil toplum örgütlerinin referandum başta olmak üzere oluşturduğu yeni iklimde valilik yaptığını bilmiyor mu bilemiyorum ama ya darbecilere hizmet etsin ya da millete. Millete hizmet kılık kıyafet yönetmeliğine sığınılarak olmaz. İstifa etsin çünkü İzmir’e yakışmıyor. Türkiye’ye yakışmıyor” dedi.

Gündoğdu, başörtüsü konusunda gerekli yönetmeliğin kaldırılmaması halinde anayasayı yok sayarak doğal hukuku kullanmaya devam edeceklerini dile getirdi. Gündoğdu, “Anayasa da eğitim hakkı, çalışma hakkı, siyaset hakkı koruma altına alınmış. Ama Cumhurbaşkanı eşi olabilirsiniz, Başbakan eşi olabilirsiniz, milletvekili eşi olabilirsiniz, ama başörtüsüyle kendiniz olamazsınız diyorlar. Bu dayatmadır. Bugün Merve Kavakçı Belçika Meclisi’nde ayakta alkışlanıyor. Bosna Hersek’in merkezinde başörtülü belediye başkanı var. Artık Nazlı Ilıcak’a kimse ‘Neden başını örtmüyorsun’ diyemediği gibi Merve Kavakçı’ya da kimse ‘Neden başın örtülü’ diyemez. Ama kimse inanan kadınlara inancı gereği başını örttüğünde, milletvekili ya da memur olmak istediğinde Nesrin Ünal olmaya zorlayamaz, başını açmaya zorlayamaz. Biz bu tür zorlamalara karşıyız” dedi.

TIC Detay Altı
Yorum Yazın