TIC 600*160
  • Genel

Organlarıyla 3 kişiye hayat verdi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde beyin ölümü gerçekleşen 64 yaşındaki bir hastanın ailesi tarafından bağışlanan organları 3 kişiyi hayata bağladı.
Organlarıyla 3 kişiye hayat verdi
İHA - Ayvalık Devlet Hastanesi’nde ilk kez gerçekleşen operasyonla beyin kanaması tanısıyla hastaneye getirilerek, yoğun bakımda beyin ölümü gerçekleşen 64 yaşındaki erkek hastanın organları ailesi tarafından bağışlandı.

Bursa’dan organ nakli için Ayvalık’a gelen 9 kişilik ekip, yaklaşık 4 saatlik bir operasyonla beyin ölümü gerçekleşen hastanın iki böbreğini ve karaciğerini aldı.

Başarılı geçen operasyon sonrasında bağışlanan organlar karayolu ile Bursa’ya götürüldü.

Ayvalık Devlet Hastanesi’nde gerçekleşen organ bağışı ile ilgili bilgi veren Organ Bağış Koordinatörü Aykut Aksoy, “Ayvalık Devlet Hastanesi kurulduğundan bu yana ilk kez beyin ölümü teşhisi konuldu. Beyin ölümü tanısı konulduktan sonra aile organ bağışında bulunmak istedi. Bu güzel ayın içinde ailenin böyle karar alması gerçekten organ bekleyen hastalar için çok ulvi bir karardı. Güzel şeylere vesile olan yorucu nöbetimiz geçti. Şu an içeride cerrahi ekipler organ çıkarımını yapıyorlar. Karaciğer ve böbrek bağışında bulunuldu. 64 yaşında erkek bir hastamız. Organ bağışının yaşı yoktur. Bizde organ bekleyen hastaların yaş sınırlaması olmadığı gibi organ bağışının da yaş sınırı yoktur. Umarım başka birilerine faydalı olabilecek bu organlar candan cana çok büyük fayda katacaktır” dedi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın