• Genel

PAB üyeleri Mızraklı'yı ziyaret etti

Birleşmiş Milletler’e bağlı Parlamenterler Arası Birlik (PAB) heyeti, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne gelerek Eşbaşkan Dr. Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti.
PAB üyeleri Mızraklı'yı ziyaret etti
Bir dizi görüşmeler yapmak üzere Türkiye’de bulunan Birleşmiş Milletler Parlamenterler Arası Birlik Başkanı Gabriela Cuevas Barron (Meksika), IPU İcra Komitesi Üyeleri Kazem Jalalı (İran İslam Cumhuriyeti) ve Adji Diarra Mergan (Senegal), Parlamenterlerin İnsan Hakları Komitesi Üyeleri David Carter (Yeni Zelanda) ve Nassirou Bako Arıfarı (Benin)  ile Komite Sekreteri Rogier Huızeng Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne gelerek   Eşbaşkan Dr. Selçuk Mızraklı’yla bir araya geldi. Konuklarını protokol girişinde karşılayan Mızraklı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Buluşmanın basına açık bölümde konuşan Eşbaşkan Mızraklı, temsil kapasitesi yüksek bir heyeti Diyarbakır’da ağırlamaktan dolayı onur duyduklarını dile getirdi. Toplantının dünyadaki kardeşliği ve halkların bir arada yaşamalarına örnek olacağının altını çizen Mızraklı, “Türkiye’de ve bölgemizde bu tür heyetleri karşılamak bize kıvanç veriyor. Hem söyleyeceklerimiz, hem dinleyeceklerimiz, hem sorulara vereceğimiz cevaplar olacaktır. Sizleri burada görmek çok güzel. Tekrardan hoş geldiniz.” ifadelerini kullandı.

İnsan Hak ihlallerine ilişkin çok şikayet var

Mızraklı’nın ardından konuşan Birleşmiş Milletler Parlamenterler Arası Birlik Başkanı Gabriela Cuevas Barron, “Tüm meslektaşlarımın sorularını sormalarına izin verecek kadar zamanımız yok.  İnsan hak ihlallerine yönelik bir çok şikayet aldığımız için buradayız. Türkiye gelen şikayetler konusunda önde gelen ülkelerden biri. Bir çok farklı partiden iyi niyetle karşılandık komite için çok açık davrandılar ve çok fazla bilgi aldık, daha çok farkında olduk. Kağıttan okumakla alanda olanları görmek tespit etmek aynı değil.” dedi

Gelişmelere ilişkin daha çok bilgi edinmek için dün Ankara’da, bugünde Diyarbakır’da ve yarında İstanbul’da olacaklarını ifade eden Cuevas Barron konuşmasının devamında  “farklı açılardan meseleleri görmek istiyoruz.  Tüm değişik siyasi partileri ve STKları ziyaret edeceğiz. Mümkün olduğu kadar çok bilgi almak istiyoruz. Komitemiz her gün çalışıp tüm dünyada mesai arkadaşlarımızın insan haklarını korumak için çalışıyor. Başka organizasyonlar ve toplantılar tertipliyorlar. Bu imkan ve açıklığınız için teşekkür ederiz. Eminim çok sayıda soru ile karşılaşacağız. Burada olanları anlamak için birden fazla toplantı yapmaya ihtiyacımız olacak, bu imkan için tekrar teşekkür ederiz.” dedi.

Toplantı sonunda Mızraklı, konuklarına seramik üzerine Diyarbakır’ın tarihi figürlerinin işlendiği tablo ile kentin tarihi ve turistik mekânlarını tanıtan kitapçıklar armağan etti.


Yorum Yazın