• Genel

SADED Birikim'den basın açıklaması

SADED Birikim'in yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
SADED Birikim'den basın açıklaması
Kastamonu / İrfan Salcı - "Milli Şairimiz merhum Mehmed Akif Ersoy'un Milli Mücadelemize destek vermek, mücadelenin dini, manevi, milli temellerini atmak, millete manevi güç ve şuur vermek amacıyla 19 Ekim 1920'de Kastamonu'muza geldiği, burada iki buçuk aya yakın bir süre misafir edildiği, şehrin tüm dinamikleriyle pek çok toplantılara katıldığı buna ilave olarak 5 Kasım Cuma ve 19 Kasım Cuma günleri Nasrullah Kadı Camii kürsüsünden vaaz verdiği, halka seslendiği biliniyor.

Hatta Akif merhumun vaazları Sebilür Reşad ve Açıksöz Gazeteleri'nde yayınlanıyor, diğer illere, cephe hattındaki askerlere bile dağıtıldığını, baskıları yetmediği için tekrar tekrar basılarak dağıtıldığını biliyoruz.

Değer ve Birikim Sahibi Sanatkarlar Akademisyenler Araştırmacı ve Edebiyatcılar Derneğimiz SADED Birikim. 'in girişimleri sonucu iki yıldır müftülüğümüz vaazlarda merhum Akif'i anıyor, vaazında kısa pasajlar aktarıyorlar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Ancak gönlümüz istiyor ki bu 5 Kasım ya da 19 Kasım günlerinde beye bu iki tarihe en yakın cuma günü, İl merkezinde, ilçelerimizde tüm camilerimizde veya merkezi vaaz sistemlerinde Akif'in vaazı okunsun ve bu durum gelenek halini alsın.

Biz Akif merhumun vaazında verdiği mesajların halen güncel ve taptaze olduğunu düşünüyoruz.

Sanatta, edebiyatta, medeniyette ve dini sahada dahi "Manda ve Himaye Kabul Edilemez" ülküsünün, "Milli Mücadele" ruhumuzun, hürriyet, istiklal aşkımızın her daim canlı ve diri kalabilmesi adına Akif merhumun vazının ve benzeri eserlerin insanımıza, gençlerimize camilerimizde, okullarımızda ve her ortamda sık sık hatırlatılması, okunması, okutulması gerektiğine inanıyoruz..

2021 yılının "Akif Yılı" olması vesilesiyle milli şairimiz merhum Akif'i, ülkemizin, milletimizin en zor günlerinde öne atılıp kendilerini, ailelerini, dünya rahatlarını, servetlerini, evlatlarını ve hatta canlarını bu din, bu vatan, bu millet uğruna feda eden tüm ecdadımızı şükranla, minnetle, rahmetle anıyoruz.

Rabbimiz bu millete yeniden İstiklal harpleri yaşatmasın. Ancak içimizden istiklal harbi vermek zorunda kalsak en ön safta yer alacak, en önce ve en önde koşacak iman ve şuuru da eksik etmesin."
Yorum Yazın