TIC 600*160
  • Genel

Satrançla çocuğunuzu geliştirin

Çocukların gelişim süresince oynadıkları oyunlar hem kişiselliğinin, hem paylaşımlarının hem de öğrenmelerinin güçlenmesini sağladığını biliyoruz.
Satrançla çocuğunuzu geliştirin
Fatma Güler - Her aile çocukları için başarının onlarla olmasını ister. Başarı da temel alınan; eğitimdir. Eğitilen çocuk gelişir ve ilerler.

Düşünmesi, muhakeme gücü, bağlantı kurabilmesi ve mücadele edebilmesi bazı süreçleri aşmasıyla gelişir. Sosyal yönünün gelişmesi, daha iyi iletişim kurması gibi birçok faktörde gelişimle sağlanır.

Yaşama benzerliği açısından ‘’satranç oyunu’’ bir çocuğun hayatın içerisinde yapabileceği ve alabileceği her türlü kazanım ve yenilginin basit bir örneği gibidir. Ancak satranç hem zeka hem de hayata karşı duruş açısından çok fazla kazanım sağlayacak etkiler de bulunabilir. Benjamin Franklin '’Satranç bir tür yaşam, yaşam bir tür satrançtır.’'şeklindeki sözüyle bu oyunun ne kadar etki ettiğini anlatmak istemiştir.Satrancı bir öğrenme ve öğretme modeli olarak hayata adım atmak ve öğrenmek için kullanabiliriz. Çocukların zihinsel gelişimi ve yaptığı hamlelerle hayatın içerisinde başaracakları veya adım atacakları her durumda gelişmesi için öğretici olacaktır. Özellikle çocukların satranç oyununu öğrenmesinin sağlanması oldukça faydalı olacaktır. Bir şekilde felsefi olarak oynanan oyunun düşünce gücünü ve yapılacak stratejinin ne olması konusunda oldukça önemli kazanımlar yaratacağı bir gerçektir.

Satranç oyunu sayesinde mücadele etmeyi de kazanabilecek olan çocuklar en azından hayatın içerisinde zorlu mücadeleyi öğrenmede bir model olarak görebileceklerdir. Özellikle hedef belirleme için etkili bir oyun!
TIC Detay Altı
Yorum Yazın