• Genel

'Sizinle bir gün Çin'de karşılaşacağız'

Atatürk Japon elçisine veda ederken şöyle diyordu; 'Sizinle bir gün Çin'de karşılaşacağız'.
'Sizinle bir gün Çin'de karşılaşacağız'
Ozan Koltuk - Türk olmak, zor iştir, veballi bir yüktür, Türk olmak, Allah-ı tanımak, Resule inanmak, amentüye boyun kesmektir; Türk olmak, her yağmur damlasına hamdetmek, her çıkan başağa şükretmektir, Türk olmak, medeniyetler mezarlığında dik durmaktır.

Şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu: ''Eğer İslam dünyası Müslüman arıyorsa Doğu Türkistan müslümandır. Eğer Türk Dünyası Türk arıyorsa Doğu Türkistan Türk'tür! Eğer insanlık insan arıyorsa, Doğu Türkistan'da katledilen insanlıktır.!

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgının çıkış noktası olan Çin'den Ermenistan'a giden yardım paketlerde yazan ''Dostluğumuz Ağrı Dağı kadar büyüktür'' ibaresi Çin devletinin rezilliği bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştı.

Korkularında Çin seddi yapanlar, yıllardan beri süre gelen Türk kokusunu Doğu Türkistan'da ki karındaşlarımıza yaptıkları işkenceler ile devam ettiriyorlar. Türk kızlarını Çinli erkekler ile evlenmeye zorlayarak asimile etmeye çalışıyorlar. Bu kıyıma direnenlere tecavüz ve işkenceler uyguluyorlar. Dünya bu zulme her zaman ki gibi sessiz kalıyor.

12 Kasım 1933 tarihinde ilan edilen Doğu Türkistan İslâm Cumhuriyeti, 6 Şubat, 1934 yılında Ma Chnagying'in ordusu Doğu Türkistan İslâm Cumhuriyeti ordusunu imha etmiş ve yeni kurulan Cumhuriyeti yıkmıştır.

12 Kasım, 1944 yılında tekrar oluşan Doğu Türkistan Cumhuriyeti beş yıl sonra 20 Ekim, 1949 yılında tekrar yıkılmış ve Aralık 1949'da Çin Halk Kurtuluş Ordusu bölgeye girerek konuşlandırılmış ve Doğu Türkistan, Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlanmıştır. Doğu Türkistan halkı da o zamandan beri Çin işgaline karşı direnmektedir.

Çin devleti aldığı karar çerçevesinde Doğu Türkistan bölgesinde başörtüsü takan, burka giyen kadınların ve uzun sakallı olan erkeklerin toplu taşınmadan yararlanmasını yasaklamıştır. Karara göre kıyafetinde hilal ve yıldız sembolü olan herkes bu yasak kapsamında toplu taşımadan yararlanamayacaktır. Çin islamiyeti Çinlileştirmek gibi ahlaksız bir girişimde bile bulunmuştu.

Son söz
Türk olmak en zayıf gününde bile dünyaya meydan okumaktır, en dertli gününde bile ufunetin bir şafakta biteceğine tevekkül etmektir. Yalnızların sahibi vardır Türkmen'ime 'yar'dır rahman.
Yorum Yazın