• Genel

SpaceX, Türksat 5A görevi için hazır; işte detaylar...

Elon Musk'ın uzay konusuna bakış açısını değiştiren şirketi SpaceX, kısa süre sonra Türksat 5A uydusunu uzaya taşıyacak.
SpaceX, Türksat 5A görevi için hazır; işte detaylar...
Türkiye’de birleştirilen Türksat 5A haberleşme uydusu herhangi bir aksilik olmaz ise SpaceX’in Falcon 9 roket modeliyle tam olarak 8 Ocak 04:30 itibarıyla gönderilecek.

Kalkışın Florida’da yer alan Cape Canaveral Space Force Station bünyesinde yapılacağı firma tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Falcon 9 roketin görev sonunda dikey olarak otonom deniz üstü gemisine ineceği ve bu roketin daha önce üç farklı görevde kullanıldığı da aktarılıyor.

SpaceX roket geri dönüşümü konusunda gerçekten sınırları zorluyor. 

Türksat 5A uydusunu uzaya taşıyacak SpaceX, en son Starship görevi ile gündemdeydi
SpaceX Starship, halen bilmeyenler için Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor.

2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor.

Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor.

Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, geçtiğimiz hafta hazırlanan son test prototipi SN8 ile kalkış testine alınmış ve şimdiye kadar bir prototip Starship ile ulaşılan en yüksek noktaya çıkılmıştı.

SpaceX Starship, inişi ise beklendiği tamamlayamadı. Kalktığı noktaya dikey olarak geri dönen roket, tam indiği noktada meydana gelen sorun nedeniyle tamamen patladı ve kullanılmaz hale geldi.
Yorum Yazın