alexa verify

Yeni Zelanda Başbakanı: “Silah yasalarımız değişecek”

Giriş Tarihi: 16.03.2019 11:04 0

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, dün yaşanan terör saldırısının ardından ülkesinde silah yasalarının değişeceğini ifade etti.

Haber: - Yeni Zelanda dün gerçekleştirilen ve iki camide 49 Müslümanının hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısı ile sarsılmıştı. Tüm dünyadan saldırıyı kınama ve Müslümanlarla birlik mesajlarının verildiği açıklamaların yanı sıra Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern düzenlediği basın toplantısı ile ülkesinde silah yasasının değişeceğini duyurdu. Ardern, saldırganın silah satın almak için yasal izni olduğunu ifade ederek, “Silah yasalarımız değişecek” dedi.
Yeni Zelanda’da bir silaha yasalar çerçevesinde sahip olabilmek için belli kriterler aranıyor. Bu kriterlere arasında silah almak isteyen kişinin akıl sağlığı, bağımlılığının olup olmadığı ve ailesinde şiddet olaylarının yaşanıp yaşanmadığına da bakılıyor.
Ülkede askeri tipte yarı-otomatik silah elde etmek için yasal yaş sınırı 16 ile 18 arasında değişiyor. Yaş sınırının üzerindekiler polis tarafından uygun bulunmaları halinde ateşli silahlara sahip olabiliyor. Bütün silah sahiplerinin izin almaları gerekirken, çoğu silahın kayıt altına alınması gerekmiyor.
Bir kere silah sahibi olunması için izin alındıktan sonra, istenildiği kadar silah satın alınabiliyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90