TIC HOLDING Header
  • USD 18.808
  • EUR 20.479
  • Altın 1166.921
  • BIST 100 5268.21
  • Genel

Yenişehir'de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sahnede kulandı

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kaymakamlığı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Yenişehir Belediyesi’ne bağlı Engelsiz Yaşam Merkezlerinde eğitim alan özel gereksinimli bireylerden oluşan oyuncularla tiyatro gösterisi, koro dinletisi ve resim sergisi programı düzenledi.
Yenişehir'de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sahnede kulandı
Merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi’nde bulunan Yenişehir Kaymakamlığı’na bağlı Rabia-Tül Adeviyye Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Temel, Yenişehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Remzi Tekin, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Rabia-Tül Adeviyye Kadın Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Şirine Eronat, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Kaya, Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Nizamettin Karaçam, Görme Engelliler Derneği Başkanı Akif Karakaş, Umut Var Derneği Başkanı Levent Baykara, Zihinsel Engelliler Derneği yetkilileri ile özel gereksinimli bireylerin aileleri katıldı.

Fabrika Mahallesi ile Aziziye Mahallesinde bulunan Yenişehir Engelsiz Yaşam Merkezleri’nde eğitim alan özel gereksinimli bireylerin resim sergisi ile başlayan program, 7 özel gereksinimli bireyden oluşan tiyatro grubunun gösterisi ile devam etti.

Tiyatro oyununda askere giden bir grup genç kızın bir gününün anlatıldığını belirten Oyunun Yönetmeni Tiyatrocu Ali Babat, ‘’Bu tiyatro oyunumuz ezberlerin dışında bir oyun. Biz bu oyunda onların da bizden biri olduğunu, her türlü konuyu onların da rahatlıkla oynayabileceğini göstermek istedik. Böylece bu kalbi güzel insanlar ile onlara engel olan bu düşünceyi aştık. Oyunumuzu Uğur Erol ve Ayşe Taylan ile birlikte özel gereksinimli bireylerimize verdiğimiz 3 Aylık eğitim ve 1 Aylık prova sürecinin sonunda hazırladık. Tiyatro oyunumuzda askere giden bir grup genç kızın askeriye de geçen 1 gününü anlattık. Bu oyunumuzun bugünden sonra da gösterimine devam edeceğiz. Bize bu imkânı tanıdığı için Yenişehir Belediyesi’ne ve özellikle Remzi Müdürümüze teşekkür ederiz’’ diye konuştu.

Özel gereksinimli 12 ve 15 bireyden oluşan iki ayrı koro grubunun orkestra eşliğinde yöresel türküleri seslendirmeleri ardından program son buldu.
Yorum Yazın