TIC 600*160
  • Genel

Yıldız'dan Vergi vermeyiz haberine tepki

(BDP) Batman Milletvekili Bengi Yıldız, bir gazetede 'Vergi vermeyiz' başlığı ile yayınlanan habere tepki gösterdi.
Yıldız'dan Vergi vermeyiz haberine tepki
VAN (İHA) BDP'nin Van'daki yaz kampının son gününde gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplandıran Bengi Yıldız, bir gazetede 'Vergi vermeyiz' başlığı ile yayınlanan haberle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldız, 2,5 saatlik röportaj verdiğini ve çıkan kısımla da o manşetin çıkmayacağını ifade etti.

Yıldız, "Açıklamayı o manşeti çıkaracaksanız siz de yazın. Benim o açıklamamı okumanızda fayda var. Benim 2,5 saatlik röportajım ve özellikle de çıkan kısımla da o manşet çıkmaz. Şu anda belediyelerin kendi bölgelerinde belli vergiler aldığını biliyorsunuz. Emlak vergisini kim alıyor, merkezi hükümet mi alıyor? Güçlendirilmiş yerel yönetimlerin daha fazla vergi alma durumları var.

Bunu özerkliğe getirdiğiniz zaman dünyadaki bütün örneklere bakın. O açıklamaya baktığınızda İspanya'ya ve diğer özerkliklere atıfta bulunuyorum. Dünyanın her yerinde böyledir. Bu özerklikler, kendi vergilerini toplarlar. Şimdi bunu 'Vergi vermiyoruz' meselesiyle manşet yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Bütünlüklü okunduğu zaman
sorulan soru şu: Peki Hakkari'ye o vergiler yetecek mi? Diyorum ki Hakkari 80 yıldır ihmal edilmiş, nasıl ihmal edilmişse merkezi hükümet pozitif ayrımcılık yapacak sadece Hakkari'ye değil, Marmara ve Ege bölgeleri dışındaki bütün bölgelere pozitif ayrımcılık yapması lazım diyorum.

Şimdi bunlar, birileri illa uç bir haber çıkarmak istiyorsa onların bileceği bir iştir. Ama siz de okuyun, kim okursa okusun, o açıklamanın bütününü okuduğu zaman onda öyle bir şeyin olmadığını tam tersine demokratik özerkliği bir barış, Türkiye'nin bütünlüğü içerisinde bir barış modele olarak gördüğümüzü ifade ettik. O da bir çok yerde ısrarla farklı yönlere çekilmek isteniyor. Bizim de karşısında söylediğimiz tam tersine bütünlüklü bir proje olduğunu, bir barış projesi olduğunu bunu dünyadaki örneklerden kopuk olmadığını söylüyoruz.

Dolayısıyla böyle ifade edilmesi lazım . DTK içerisinde farklılıklar var, çatlaklar var, her bir şekliyle içerisinde bir haber çıkarılmaya çalışılıyor. Bunu doğru ve ahlaki bulmuyoruz. Okuyucular bunu okusunlar, baksınlar, gerçekten o manşet çıkıyorsa benim söyleyecek hiçbir şeyim yok. Ama bana göre o manşetin tersi bir şey çıkar.

Tam tersine Ankara'dan oraya pozitif bir ayrımcılık yap diyen bir ifadede bulunan bir şahıs, her halde biz vergi vermiyoruz demem, her halde Ankara'ya diyoruz ki sen ihmal etmişsin, pozitif ayrımcılık yap oraya. Ama orada olan vergiyi de oraya harcayacaksın. Mesele bu" diye konuştu.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın