• Genel

Yunanistan ve ABD'nin çirkin üs planı

Yunanistan'ın 25 Ocak'tan bu yana Ege'de gerginliği tırmandırmaya yönelik faaliyetleri devam ederken, Çanakkale'nin karşısında bulunan Semadirek Adasına ABD'ye askeri üs kurdurması Yunanistan'ın bölgeyi kaosa götürmek niyetinde olduğu şeklinde yorumlanıyor.
Yunanistan ve ABD'nin çirkin üs planı
OGÜN GAZETESİ -

Balkanlarda ve Karadeniz’de varlığını her zaman devam ettireceğini bugünlerde sık sık dile getiren ABD, Yunanistan ile anlaşarak Semadirek Adasını askeri üs haline getirmek için düğmeye bastı. Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklığında bulunan bölgeyi askerler ve silahlarla donatan ABD’nin askeri yöneticileri Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri ile birlikte Semadirek Adasında bir toplantı gerçekleştirdiler.

Türk-Yunan deniz hududunun sadece birkaç mil batısında kalan Semadirek Adasında son teknoloji ile donatılmış bir askeri üs kurulma çalışmaları anlaşmalara karşı gelinmesi anlamı da taşımaktadır. Küçük bir üs olacağı söylenen son ileri havacılık teknolojileri ile donatılmış olan üssü Nato askerleri ve Yunanistan askerleri kullanacak. Hangi operasyonlar için ve kimlere karşı kullanılacağı ise açıklanmıyor.

Yunanistan’ın gayri askeri statüdeki adaların karasularını askeri alan olarak kabul etmesinin ardından ABD ile üs kurma girişimlerini değerlendiren kaynağımız, “Yunanistan gerginliği tırmandırmak adına büyük gayret içerisindedir. Provokatif eylemlerine karşı Türkiye, ciddi ve samimi bir şekilde karşılıklı diyalog yolunu tercih etmektedir. Yunanistan’ı da aynı şekilde diyalog yolunu seçmesi konusunda uyarıyoruz” diyerek konuştu.

Her fırsatta Türkiye’nin gerginlik yarattığını söyleyen Yunanistan, yaptığı çalışmalarla uluslararası anlaşmaları çiğnerken bir diğer yandan da uluslararası toplumu yanıltmaya devam ediyor.

Gökçeada’ya 11 km uzaklıkta olan Semadirek Adasına askeri üs kurulması Yunanistan’ın sorunların diyalog ile çözülmesini istemediği şeklinde yorumlanmaktadır.

Yorum Yazın