TIC 600*160
  • Koronavirüs

Çocuklar koronavirüsün gizli taşıyıcıları!

Çinli bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, çocukların hafif koronavirüs semptomları geçirmelerine rağmen, koronavirüsünü yetişkinlere taşıyabileceğini gösterdi.
Çocuklar koronavirüsün gizli taşıyıcıları!
Cansu Durusoy - Birçok ülkede okulları geçici olarak kapatılmasının koronavirüsün yayılmasını önlemede doğru bir adım olduğu ortaya çıktı.

Nature Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, çocuklar koronavirüse yakalandığında genelikle hafif semptomlar gösterse de, tüm semptomların ortadan kalkmasından uzun süre sonra dahi virüsü yayabilir.

Çin’in Guangzhou kentindeki Kadın ve Çocuk Tıp Merkezi’nden Huimin Xia’nın yönettiği ekibin gerçekleştirdiği araştırmada 2 ila 15 yaşlar arasında 745 Çinli bebek ve çocuk incelendi.

Çocuklar, Kovid-19 teşhisi konulmuş ebeveynler veya yakınların bulunduğu ailelerden seçildi.

Çocuklar üzerinde yapılan inceleme sonucunda, çocukların yalnızca 10'unda (%1.3) koronavirüse rastlandı.

Hasta çocuklar tedavi merkezine alındı ve hiçbir çocukta şiddetli semptomlar görülmedi.

Çocuklardan 7'sinde yüksek ateş görüldü ancak hiçbirinin ateşi 39 derecenin üzerine çıkmadı.

13 gün sonra test pozitif çıktı
Ancak makalede hafif semptom gösteren ya da hiçbir semptom göstermeyen çocukların risk grubundaki ailelere virüsü bulaştırabileceklerine dikkat çekildi.

Makaleye göre, virüsün çocuktan yetişkine bulaşması, sanılandan çok daha sonraki bir süreçte gerçekleşebilir.

Çünkü daha önce enfekte olmuş çocukların burun ve boğazlarından alınan test çubuklarında sonuç negatif çıksa da, dışkı testlerinde virüsün izlerine rastlandı.

Boğaz ve burundan alınan örneklerdeki testlerin negatif sonuç vermesi nedeniyle hastaneden taburcu edilen bir çocuğun, 13 gün sonra yapılan dışkı testi pozitif çıktı.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın