DTR Elektrik Kule Reklamı - Sol
DTR Elektrik Kule Reklamı - Sağ
  • Koronavirüs

Virüs günlüğü - 217. gün

Koronavirüs sürecinin 2. dönemi istenildiği gibi gitmedi. Dünya genelinde artan vakalar 2. dalga korkusunu hissettirdi.
Virüs günlüğü - 217. gün
Ozan Koltuk - Avrupa'da ve Türkiye'de yaşamı durma noktasına getiren koronavirüs pandemisinde 2. dalga paniği.

İşte gün içinde yaşanan gelişmeler:

Almanya Başbakanı Merkel'den eyalet başbakanlarıyla Covid-19 zirvesi
Almanya Başbakanı Angela Merkel eyalet başbakanları ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) gündemiyle gerçekleştirdiği toplantıda, riskli şehir ve bölgelerde yerel saatle 23.00-06.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 38 milyon 746 bini aştı
Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan Kovid-19 salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 38 milyon 746 bini geçti.

Avustralya 3 ülkeye hava ulaşımını açmaya hazırlanıyor
Avustralya Başbakanı Morrison, Japonya, Singapur ve Güney Kore'ye hava ulaşımının yeniden açılmasına öncelik vereceğini açıkladı.

Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte Hindistan'da 680 kişi öldü
Hindistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 680 kişi hayatını kaybetti.

Almanya 'ikinci dalga' tehlikesine karşı Kovid-19 tedbirlerini sıkılaştırıyor
Almanya Başbakanı Angela Merkel, son günlerde artış gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarından duyduğu endişeyi dile getirerek ikinci bir dalganın hem sağlık sistemini hem de ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini bildirdi.

İlk altı ayda karbon emisyonları 'görülmemiş düzeylerde' azaldı
Yapılan yeni bir bilimsel araştırma, koronavirüs salgını sırasında uygulanan kısıtlayıcı önlemler nedeniyle karbon emisyonlarının 'daha önce görülmemiş' düzeylerde azaldığını ortaya koydu.

Uzun süreli Covid vakaları: Hastalık 'dört farklı sendroma bağlı olarak' vücutta kalıyor olabilir
İngiltere'de yapılan bir araştırma, koronavirüs enfeksiyonunun uzun dönemli etkilerinin, insan bedeninde dört farklı sendroma bağlı olarak etki bırakabileceğini ortaya koyuyor.

Kalp ve tansiyon hastası 95 yaşındaki Fatma nine Kovid-19'u yendi
Bartın'da Kovid-19'a yakalanan Fatma Aya, birçok kronik rahatsızlığı olmasına rağmen yaklaşık bir ay süren mücadelesinin ardından hastalığı yenerek sağlığına kavuştu.

Almanya'da son 24 saatte 6 bin 638 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu
Almanya'daki güncel verilere göre, son 24 saatte 6 bin 638 kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) saptandı.

Minik bedenler koronayı bu serviste yeniyor
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) koronavirüs (Covid-19) servisinde bulunan sağlık çalışanlarının pandemi mesaisi sürüyor. Aylık ortalama 300 çocuğun Covid-19 şüphesiyle getirildiği hastanede sağlık çalışanlarının korona ile mücadelesi İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından yerinde görüntülendi.

İran Koronavirüsle Mücadele Kurulu Üyesi: Sağlık tavsiyelerine uyulmazsa can kaybı iki katına çıkar
İran Koronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu Üyesi Merdani, ülkede Kovid-19 salgınının endişe verici boyutlara ulaştığını ve tedbirlere riayet edilmemesi halinde yaklaşık 30 bin olan can kaybı sayısının iki katına çıkabileceğini söyledi.

Kovid-19'a karşı bazı antikorlar, virüsün daha fazla yayılmasına yol açabilir
Bilim insanları, 'yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavilerinde bazı antikorların bağışıklık sistemini harekete geçirmek yerine virüsün yayılmasını hızlandırabileceği' uyarısında bulundu.

Lübnan'da 24 saatte koronadan 20 kişi öldü
Lübnan'da son 24 saatte koronavirüsten bir gün boyunca 20 kişi hayatını kaybetti.

Berlin'de Kovid-19'u yenen Türkler yaşadıklarını anlatıyor: Ciğerlerimde sanki cam kırıkları nefes almamı engelledi
53 yaşındaki Mine Akman, 'Nefes alamadım. Biraz morarmaya da başladım. Nefesim bir gidiyor bir geliyor. Yani sanki böyle cam kırıkları var ciğerlerimde onlar nefes almamı engelliyor. Kesinlikle nefes alamıyorum. Çok zorlanıyorum.' dedi.

DSÖ'den koronavirüs aşısı için kötü haber!
Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü'nün üst düzey yetkililerinden Soumya Swaminathan, 'Sağlıklı ve genç insanlar 2022'ye kadar bekleyebilir' dedi.

Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 1 milyon 354 bini geçti
Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 1 milyon 354 bin 163'e, hayatını kaybedenlerin sayısı 23 bin 491'e çıktı.

Şırnak Belediye Başkanı Yarka'nın Kovid-19 testi pozitif çıktı
Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Koronavirüs: Avrupa için çanlar tekrar mı çalıyor?
Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 38 milyon 746 bini geçerken özellikle Avrupa ülkelerinde vaka sayıları pandeminin başından bu yana en yüksek seviyelere ulaşıyor.

Hatayspor'da 3 yeni pozitif vaka daha!
Hatayspor, 3 futbolcusunun daha korona virüs testinin pozitif çıktığını ve takımdaki toplam pozitif oyuncu sayısının da 6'ya yükseldiğini açıkladı.

Temasta bulunduğu kişileri bildirmeyen Kovid-19 hastası hakkında soruşturma
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde Kovid-19 testi pozitif çıkan kişi hakkında, temaslı olduğu kişileri bildirmediği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Ülke genelinde yarın kapsamlı koronavirüs denetimi gerçekleştirilecek
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine yarın gerçekleştirilecek koronavirüs denetimleriyle ilgili genelge gönderdi.

TÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uzunoğlu: Salgının dünyadaki ülkelere faturası 12 trilyon dolar
Trakya Üniversitesi (TÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm ülkelere mali faturasının 12 trilyon dolar olduğunu belirtti.

Londra'da Kovid-19 kısıtlamaları sıkılaştırılıyor
İngiltere'nin başkenti Londra'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında farklı hane halkı üyelerinin evler, barlar veya restoranlar gibi kapalı mekanlarda buluşmaları yasaklandı.

İran'da son 24 saatte 256 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti
İran'da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 256 artarak 29 bin 605'e yükseldi.

Kovid-19 tedavisi gören Muhittin Böcek'in sağlık durumu stabil
Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısıyla yoğun bakımda tedavi gören Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in sağlık durumunun stabil olduğu bildirildi.

Youtube, Kovid-19 aşısı hakkında yanıltıcı bilgi veren videoları engelleyecek
Video paylaşım sitesi YouTube, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşı adayları hakkında yanıltıcı bilgiler yayan videoları engelleyeceğini açıkladı.

İki yeni araştırmaya göre kan grubu 0 olanların 'Covid-19'a yakalanma ve hastalığı ağır geçirme riski daha az'
Danimarka ve Kanada'da yapılan iki araştırma, kan grubu '0' olan kişilerin koronavirüse yakalanma ve hastalığı ağır geçirme riskinin daha az olabileceğini gösterdi.

Kovid-19 vakaları Orta Avrupa ülkelerinde rekor seviyelerde
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları, Çekya, Polonya, Avusturya ve Slovakya'da son 24 saatte rekor seviyeye ulaştı.

Bilim insanlarından 'Kovid-19'a karşı toplumsal bağışıklık yöntemi çok tehlikeli' uyarısı
Bilim insanları, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede toplumsal bağışıklık yöntemine ilginin tekrar arttığını belirterek, bu yolla salgını durdurmaya çalışmanın 'çok tehlikeli bir yanlış' olduğu uyarısında bulundu.

İran'da 'koronavirüsle ilgili gerçek ölüm sayıları açıklananın çok üzerinde' iddiası
İran Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanlık Heyeti Üyesi Muhammed Ali Muhsini Bendpey, ülkede yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ilgili gerçek ölüm sayılarının açıklanan rakamlardan çok daha fazla olduğunu söyledi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ekibinden bir kişinin Kovid-19 çıkması nedeniyle zirveden ayrıldı
AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, ekibinden bir kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle AB Liderler Zirvesinden ayrıldı.

Son 24 saatte koronavirüsten 66 kişi hayatını kaybetti
Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 66 kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 9 bin 80'e yükseldiğini açıkladı.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın