• Koronavirüs

Virüs günlüğü - 386. gün

Koronavirüs sürecinin 2. dönemi istenildiği gibi gitmedi. Dünya genelinde artan vakalar ve ortaya çıkan mutasyonlu virüs dünyayı etkisi altına aldı.
Virüs günlüğü - 386. gün
Ozan Koltuk - Dünyada ve Türkiye'de yaşamı durma noktasına getiren koronavirüs pandemisinde son gelişmeler neler ?

İşte gün içinde yaşanan gelişmeler:

Japon tıbbi malzeme üreticisi Terumo, Pfizer'ın Kovid-19 aşı şişesinden 7 doz çekecek şırınga üretti
Japon tıbbi malzeme üreticisi Terumo, ABD'li ilaç üreticisi Pfizer'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı şişesinden 7 doz çekebilecek şırınga imalatını başlattı.

Latin Amerika ülkelerinde Kovid-19'a bağlı can kayıpları artıyor
Latin Amerika ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve virüse bağlı can kayıpları artmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Koca, Dünya Sağlık Örgütü Medya Brifingine katılacak
Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Sağlık Bakanı Koca'yı davetinde, Türkiye'nin başarıyla sürdürdüğü Kovid-19 mücadelesi, üstlenmiş olduğu küresel liderlik ve sağlık çalışanlarına yönelik yaklaşımı etkili oldu.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda da koronavirüs deneyi: Sınırlı sayıda seyirci kabul edilecek
Pandemi nedeniyle geçen yıl ertelenen ve 65.'si mayısta Hollanda'da düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması'na en çok 3 bin 500 seyirci kabul edilecek. Seyirciler Hollanda içinden olacak, yalnızca koronavirüs testi negatif çıkanlar kabul edilecek. Yarışma, koronavirüs kısıtlamalarının geleceği açısından da bir deney görevi görecek.

Prof. Dr. Müftüoğlu: Hepimiz pandemi mağduruyuz
Hürriyet başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, 'Pandemide süre uzadıkça uzadı. Neticede de hepimizde pandemiye has bazı arızalar başladı.' değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlardan uyarı: 'Kısmen uygulanan tedbirleri tamamen devreye sokmak şart, pikin en üst noktasına ulaşmadık'
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyrini değerlendiren uzmanlar, vaka sayılarındaki artışta İngiltere mutasyonunun etkisine dikkat çekti. Prof. Dr. Necmettin Ünal, 'Bugüne kadar kısmen uygulanan tedbirleri tamamen devreye sokmak şart. Çünkü daha pikin en üst noktasına ulaşmadık' dedi.

Hindistan'da günlük Kovid-19 vakası sayısı, son 6 ayın zirvesinde
Hindistan'da koronavirüs günlük vaka sayısı, son 6 ayın en üst seviyesine ulaşarak 72 bin 330'a çıktı.

Salgın aile içinde ortak deneyim paylaşmanın önemini hatırlattı
Çocuklar Ülkesi KidZania İstanbul, uzaktan eğitimin avantajları ve zorluklarını; öğrencilerin dijital dünyaya bağımlılıkları ile çocukların, öğretmenleri ve aileleriyle olan iletişimlerine yönelik hazırladığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Rospotrebnadzor'a göre, Rusya'da pandemi ağustosta bitebilir
Rospotrebnadzor'un Epidemiyoloji Merkez Araştırma Enstitüsü başkanının bilimsel konulardan sorumlu danışmanı Viktor Maleyev, ağustos ayında birçok Rusya vatandaşının koronavirüse karşı bağışıklığının oluşacağını, virüsün mevsimsel oluşu nedeniyle vaka sayısının üç haneli sayılara düşebileceğini, hatta seyrek görülebileceğini ifade etti.

Fransa, Kovid-19 salgınında 1 yılın ardından yeniden sokağa çıkma kısıtlamasına gidiyor
Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının üçüncü dalgasıyla mücadele kapsamında alınan önlemlerin kötü gidişatı durdurmaya yetmemesi, bir yılın ardından yeniden sokağa çıkma kısıtlamasına gidilmesine neden oldu.

BioNTech aşısı da Sinovac aşısı da ağır hastalığı ve ölümleri engelliyor
Prof. Dr. İsmail Balık, 'Klinik gözlemlerimize göre, eğer alerjik bünyeniz varsa mRNA aşısı yerine tercihiniz varsa alerjik bünyelerde daha az yan etki yapan inaktif aşı olan Sinovac aşısını yaptırabilirsiniz.' dedi.

Kovid-19 aşısının 'kemoterapiden bir hafta önce veya sonra yaptırılması' tavsiyesi
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer, kanser hastalarına, kemoterapiden bir hafta önce veya sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaları tavsiyesinde bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan'dan aşıda 'tek doz' uyarısı
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, tek doz aşı yaptıranların kendilerini aşısız gibi düşünmeleri gerektiğini belirtti. Ceyhan, 'Tek doz aşılamanın herhangi bir şekilde korumadığı gibi topluma da ciddi zararları var. Geçen hafta iki yakınım birinci dozu yaptırmışlardı, ikinci dozu bekliyorlardı. Koronavirüse yakalandılar, birisini kaybettik' dedi.

Rusya, 100 milyon doz daha aşı üretimi için Çin'le anlaştı
Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, TopRidge Pharma şirketi ile Çin'de 100 milyon dozu aşkın Sputnik V koronavirüs aşısı üretmesi konusunda anlaştığını açıkladı.

Johnson & Johnson’dan kritik itiraf
Johnson & Johnson tarafından yapılan açıklamada, Emergent BioSolutions'ın ABD'de yer alan East Baltimore tesislerinde yaklaşık 15 milyon doz korona virüs (Covid-19) aşısının, 2 maddenin karıştırılması nedeniyle ziyan olduğu itiraf edildi.

Almanya'da son 24 saatte 24 bin 300 Kovid-19 vakası tespit edildi
Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 24 bin 300 yeni vaka kaydedildi.

Rusya yılda 100 milyon dozdan fazla Sputnik V aşısının üretimi için Çin ile anlaştı
Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) tarafından düzenlenen basın toplantısında, yıllık 100 milyon dozdan fazla Sputnik V koronavirüs (Covid-19) aşısının Çin'de üretimi için ilaç firması TopRidge Pharma ile anlaşıldığı belirtildi.

GKRY ve İsrail arasında Covid-19 aşısı olanlar için 'karantinasız' seyahat başlıyor
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve İsrail arasındaki seyahatlerde Covid-19 aşısı olan kişilerin karantinasız seyahat etmesine yönelik anlaşma bugün itibariyle yürürlüğe giriyor.

İşte milyonların beklediği yerli aşı
Türkiye'nin yerli ve milli aşısında milyonları ilgilendiren umutlu haber Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesindeki fabrikadan geldi. 100 bilim insanıyla yapılan yerli aşı çalışmalarında son noktaya gelinirken, yerli aşının mutan virüsüne karşı etkinliğine yönelikte faz çalışmaları yapılıyor.

Kovid-19 nedeniyle vefat eden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu ve sağlık çalışanları anıldı
Yeni tip koronavirüs nedeniyle bir yıl önce hayatını kaybeden ilk hekim Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu ve sağlık çalışanları için saygı duruşunda bulunuldu.

İngiltere'de Kovid-19 semptomları gösterenlerden sadece yüzde 18'inin test yaptırdığı ortaya çıktı
İngiltere'de yapılan ankette, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) semptomları görülenlerden sadece yüzde 18'inin test yaptırdığı tespit edildi.

Filistin'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 2 bin 900'ü geçti
Yaklaşık 5,2 milyon nüfusa sahip Filistin'de vaka sayısı 273 bin 231'e yükseldi.

DSÖ: 'Avrupa'da aşılama kabul edilemez şekilde yavaş'
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Avrupa'da Covid-19'a karşı aşılamanın 'kabul edilemez şekilde yavaş' olduğunu ifade ederek Avrupa'nın dünyada salgından en çok etkilenen ikinci bölge olmaya devam ettiğini vurguladı.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Covid-19 aşısı oldu
Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen AstraZeneca aşısını yaptırdı.

Dünya genelinde Kovid-19 salgını döneminde ölü doğum ve anne ölüm oranı arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde dünya genelinde ölü doğum ve anne ölüm oranlarının yaklaşık üçte bir oranda arttığı bildirildi.

Avusturya'da yeniden karantina uygulanmaya başlandı
Avusturya'nın doğusunda yer alan 3 eyalette, yeni tip koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle 4'üncü kez 11 Nisan’a kadar geçerli olacak sıkı karantina koşulları uygulamaya geçirildi.

Sassuolo, milli futbolcu Kaan Ayhan'ın Kovid-19'a yakalandığını duyurdu
İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Sassuolo, milli futbolcu Kaan Ayhan'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını bildirdi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu: Şu anda kesinlikle üçüncü piki yaşıyoruz
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu, Kovid-19 salgınında şu anda üçüncü pikin yaşandığını belirterek, geçen kasımdaki gibi büyük bir dalganın olmaması için özellikle 15-20 günlük süreçte herkesin çok hassas olmasını beklediklerini söyledi.

Prof. Balık: Alerjik bünyeniz varsa Sinovac aşısını yaptırabilirsiniz
Prof. Dr. İsmail Balık, Türkiye'deki aşılama sürecini değerlendirirken 'Klinik gözlemlerimize göre, eğer alerjik bünyeniz varsa mRNA aşısı yerine alerjik bünyelerde daha az yan etki yapan Sinovac aşısını yaptırabilirsiniz' ifadesini kullandı.

Fransa'da alınan yeni Kovid-19 tedbirleri Mecliste kabul edildi
Fransa'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan yeni tedbirler Ulusal Mecliste onaylandı.

ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 552 bini geçti
ABD'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1071 artarak, 552 bin 76'ya çıktı.

Pfizer ve BioNTech: 'Covid-19 aşısı virüsü yüzde 91.3 oranında önlüyor'
ABD'li ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in ortaklaşa ürettiği aşının uygulandığı 12 bin kişiden elde edilen verilere göre aşının Covid-19'a karşı koruyuculuk oranı yüzde 91.3 olarak güncellendi.

Son 24 saatte koronavirüsten 176 kişi hayatını kaybetti
Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 17 kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiğini, 40 bin 806 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

İngiltere'de son 24 saatte 4 bin 479 vaka
İngiltere’de koronavirüs salgınında son 24 saatte 4 bin 479 vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 4 milyon 350 bin 266’ya yükseldi.

Bakan Koca: 'Kısa zamanda kendi aşımızı üreteceğimize inanıyoruz'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Türkiye olarak, yaklaşık 1 milyon yüz bin sağlık çalışanımızın aşılamasını 45 gün gibi kısa bir süre içerisinde tamamlamış bulunmaktayız. Her ne kadar şu anda aşı üreten ülkeler arasında yer almasak da, temin ettiğimiz aşıların bir kısmını sağlık çalışanları için kullanılmak üzere farklı ülkelerle paylaştığımızı da eklemek isterim' dedi.
Yorum Yazın