• Koronavirüs

Virüs günlüğü

Koronavirüs sürecinin 2. dönemi istenildiği gibi gitmedi. Dünya genelinde artan vakalar ve ortaya çıkan mutasyonlu virüs dünyayı etkisi altına aldı.
Virüs günlüğü
Ozan Koltuk - Dünyada ve Türkiye'de yaşamı durma noktasına getiren koronavirüs pandemisinde son gelişmeler neler ?

İşte gün içinde yaşanan gelişmeler:

Yeni Zelanda'daki Kovid-19 yasaklarının süresi yeniden uzatıldı
Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantına karşı mücadelenin sürdüğü Yeni Zelanda'daki yasakların süresi yeniden uzatıldı.

İstanbul’da okul servis şoförlerinin yüzde 94,2’si aşı yaptırdı
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentteki 7 bin 428 okul servis şoförünün 6 bin 997'sinin aşı yaptırdığını bildirdi.

Çocuk sahibi olmak isteyenlere 'Kovid-19 aşısını tam doz yaptırma' önerisi
Prof. Dr. Recai Pabuçcu, 'Bebek düşünen çiftler, gebelikten önce mutlaka tam doz aşılarını olmalı. Kovid-19'a karşı aşılanmanın sperm, yumurta ve gebelik oranları üzerinde hiçbir yan etkisi yok' açıklamasında bulundu.

Kazakistan’da Kovid-19’la mücadele amacıyla uygulanan tedbirler gevşetiliyor
Kazakistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önlemek için alınan karantina tedbirlerinin gevşetilmesi kararı alındı.

Vaka sayılarında en çok artış olan Kayseri'de başkan uyardı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan haftanın en fazla vaka artışı olduğu il olan Kayseri'de Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç aşı uyarısında bulunarak, 'Vaka sayısında kontrol edilemez konumlara gelme yönüne doğru bir eğilim oluştu' dedi.

Afrika'daki Kovid-19 vaka ve ölümleri 'açıklanandan birkaç kat fazla' olabilir
Afrika'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayıları ve ölümlerinin rapor edilenden birkaç kat fazla olabileceği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanı Özer: Bir haftada 198 sınıfta yüz yüze eğitime ara verildi
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 'Yüz yüze eğitimin ilk haftasında 850 bin sınıftan 198'inde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi, ancak uzaktan eğitim kesintisiz şekilde sürüyor' dedi.

İran'da son 24 saatte 448 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti
İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 448 artarak 114 bin 759'a yükseldi.

Yunanistan'da Kovid-19 ile mücadele kapsamında bugünden itibaren yeni tedbirler uygulanıyor
Yunanistan'da, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 13 Eylül itibarıyla yeni tedbirler uygulanmaya başlanacağı bildirildi.

Aşı olmadı, virüse yakalanınca böyle seslendi: 'Çok pişmanım çok'
Karabük’te yaşayan 54 yaşındaki Seher Öksüzoğlu, aşı olmadığından dolayı yakalandığı Covid-19 virüsünden yaşadığı ızdırabı ve çektiği acı ile böyle seslendi; 'Kimse kimseyi kandırmasın, herkes aşısını olsun' dedi.

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda aşı ve PRC testi denetimi
İstanbul’da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda şehirler arası otobüsler ile şehirler arası ulaşımda başlayan aşı ve PCR testi zorunluluğu ile ilgili denetim sürüyor. Aşı, PCR testi, otobüs sefer bilgileri, güzergah bilgileri ve yolcu bilgilerinin kontrol edildiği denetimler gün içerisinde de devam edecek.

İngiltere'de Kovid-19'dan ölenlerin sadece yüzde 1,2'si çift doz aşı yaptıranlar
İngiltere'de 2 Ocak-2 Temmuz arasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerden sadece yüzde 1,2'sinin tam aşılı olduğu bildirildi.

İngiltere'de 300 binden fazla kişinin Kovid-19 karantina kurallarını ihlal ettiği tahmin ediliyor
İngiltere'ye yurt dışından gelen 300 binden fazla kişinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) karantina kurallarını ihlal ettiğinden şüpheleniliyor.

Kovid-19'dan hayatını kaybeden genç sağlıkçının dedesinden aşı çağrısı
Gümüşhane'de ebe olarak görev yapan ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tedavi gördüğü Ankara'da hayatını kaybeden Duygu Ömrüuzun'un (29) dedesi Hilmi Cankeş, aşı çağrısında bulundu.

İngiltere'de 12-15 yaş arasındaki çocuklara tek doz Kovid-19 aşısı yapılması önerisi
İngiltere'de hükümete, 12-15 yaş arasındaki çocuklara tek doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının yapılması yönünde karar alması tavsiyesinde bulunuldu.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus'un Kovid-19 aşılarının paylaşımındaki adaletsizliğe tepkisi sürüyor
DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının paylaşımındaki adaletsizliğin devam etmesi halinde daha fazla varyantın ortaya çıkacağı, sosyal ve ekonomik bozulmanın uzayacağı uyarısında bulundu.

Türkiye'de 27 bin 802 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 276 kişi yaşamını yitirdi
Türkiye'de son 24 saatte 334 bin 535 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 802 kişinin testi pozitif çıktı, 276 kişi yaşamını yitirdi.

İtalya'da Kovid-19'a karşı 3. doz aşılama 20 Eylül'de başlayacak
İtalya'da bir süredir gündemde olan 3. doz aşılamanın 20 Eylül’de farklı rahatsızlıkları olanlardan başlayacağı bildirildi.
Yorum Yazın