alexa verify

Pierre Bonnard ve Marthe de Méligny

Pierre Bonnard ve Marthe de Méligny
Giriş Tarihi: 23.07.2019 15:26 Güncelleme Tarihi: 23.07.2019 16:35 0

Dünyaca ünlü Fransız ressam Pierre Bonnard ve eşi Marthe de Méligny'in dünyasına giriyoruz.

Haber: - Pierre Bonnard, 3 Ekim 1867’de Fransa’da doğdu. Onun ayırt edici özelliği olarak cesur renk kullanımı göze çarpıyor. Resim dışında illüstrasyon ve matbacılık ile uğraştı. Bonnard'ı biraz hatırlayalım ve göründüğü kadar sakin olmayan hayatı hakkında biraz konuşalım.Bonnard, ilginç bir çalışma stiline sahipti. Öyle ki, aynı anda birkaç tablo üzerinde çalışırdı. Stüdyosunun duvarlarını tamamen tuval ruloları ile kaplar ve doğrudan bu duvarın üzerinde çalışırdı.Aynı tablo üzerinde defalarca oynar ve çalışmalarından herhangi birini bitirince o eseri duvardan keserdi. Ressamlığı konusunda Picasso şöyle bir eleştiri getirmişti; “Painting … is a matter of seizing the power.”

MartheMarthe, Pierre ile tanıştığında 24 yaşındaydı, Pierre ise 26. Marthe, ona gerçek ismini söylemedi. Marthe de Méligny onun iş için kullandığı ismiydi. Pierre, onun gerçek isminin Maria Boursin olduğunu ancak 32 yıl sonra, 1925’in ağustosunda evlendiklerinde öğrenecekti.

Evlendikleri 1925 ağustosunda Cannes yakınlarında küçük bir villa aldılar. Anlayacağınız üzere evli olmayan bir çift olarak tam 32 yıl burada birlikte yaşadılar. Bu o zamanlar için oldukça tartışmalıydı.50 yıl boyunca birlikte yaşadılar. Marthe, banyo yapmak, giyinmek, etrafı toplamak gibi günlük aktiviteleri sırasında Pierre’e yakalanarak çalışmalarının merkezi bir figürü haline geldi(Marthe tüberküloz hastasıydı ve günlük banyo yapması gerekiyordu). Utangaç, sosyal yaşamı çok sınırlı olan Bonnard, eşi Marthe'nin, yatakta, odada, küvette yüzlerce çıplak resmini yaptı. Hatta eşinin 1940 yılında ölmesinden tam 4 yıl sonra bile çıplak betimlemelerini yaptı.

Bu görkemli Fransız aşk hikayesinin ilginç kısımları da vardı.  Hayalperest sahneler, hayatlarının neredeyse pastoral bir görüntüsünü oluşturuyor, ancak gerçekte daha az rüya görüyordu: Pierre'in genç kadınlarla pek çok ilişkisi vardı. Aşıklarından Renée Monchaty, Bonnard 1925’te de Méligny ile evlendiğinde intihar etti.

FotoğrafBonnard, fotoğrafçılığı geleneksel modelleme ve kompozisyondan uzaklaşmak için bir araç olarak kullandı. İlham anlarını yakalamak için fotoğrafçılık ona çok yardımcı oldu. Buna örnek olarak günlük yaşamdan birçok an, daha sonra resimlerinde görülebilmekte.

GezileriBonnard 1911 yılında ilk arabasını aldı ve Marthe ile Paris’in etrafındaki kırsal bölgeleri keşfetmeye başladı. Annesini düzenli olarak güneydoğu Fransa'daki Le Grand Lemps'te ve Giverny'deki Claude Monet'te ziyaret etti.

Zamanla, Bonnard ve Marthe yazları Normandiya'daki evlerinde ve ardından da her kışın bir bölümünü güneyde geçirdi. Atlantık kıyısındaki Arcachon’da da bir süre yaşadılar.1927’den itibaren Pierre, güneyde daha fazla vakit geçirdi. Ara sıra sadece tuvallerini toplar ve onları bir kır yolculuğuna götürürdü. Resimlerindeki sıcak ışık ve turuncu, kırmızı ve sarı yoğunluğu, güneydeki manzaralara bakarken yaşadığı mutluluğu gösterir. Ancak, bir kez eleştirmenler onu “mutluluk ressamı” olarak adlandırdıklarında, Bonnard “şarkı söyleyen her zaman mutlu değildir” dedi.

Bonnard’ın eserleri Paris’deki Georges Pompidou Center, Musée d’Art Moderne, Moskova’daki Pushkin Museum ve Londra’daki Tate gibi dünyaca ünlü sanat merkezlerinde sergileniyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90