TIC 600*160
  • Kültür-Sanat

Uğurluel, Osmanlı aşığı Bosna'yı anlattı

Ünlü sanat tarihçi Talha Uğurluel, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde Küçükçekmece ile dünya turu 'Bosna Hersek' isimli bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi kalabalık bir kitle tarafından ilgiyle izlendi.
Uğurluel, Osmanlı aşığı Bosna'yı anlattı
CRA -

Bir Osmanlı aşığı olan Bosna Hersek’in tarihi değerlerinin anlatıldığı programda, Uğurluel katılımcılara Sarayova’dan başlayarak, Travnik ve Mostar’a uzanan keyifli bir yolculuk yaptırdı. Uğurluel, söyleşisinde Bosna insanıyla olan tarihi bağlarımızı barkovizyon görüntüleriyle örnekleyerek sundu.

ADIM ADIM BOSNA’YA GÖTÜRDÜ
Sarayova, Travnik ve Mostar’dan adım adım görüntüler ve sürükleyici anlatımıyla katılımcılara adeta kısa bir Bosna Hersek gezintisi yaptıran Uğurluel, Sarayova’nın tarihi eserleri Hüsrev Begova Camii ve Selçuk Hatun Medresesi’nin önemini anlattı.

Osmanlı sevdalısı Bosna Hersek halkının Avusturya’nın tüm dayatmalarına karşı verdiği Türklük mücadelesini anlatan Talha Uğurluel, Sarayova’da halkın itibar ettiği kabirlerin sırlarını, sadece Travnik’ten 27 Osmanlı sadrazamının çıkmasının ardında yatan nedenleri, tarihte Bosna halkının Fatih Sultan Mehmet’le tanışmasının ayrıntılarını, büyük devlet ve siyaset adamı Aliya İzzetbegoviç'in mezarı başında nöbet tutan askerlerin sırrını da katılımcılarla paylaştı.

KAHVENİN İTİBARI DAHA FAZLA
Uğurluel, bizden daha çok Osmanlı olan bir toplum diye anılan Bosna Hersek halkının böyle anılmasının nedenini yaşam tarzından örneklerle açıklayarak, “Günümüzde, Bosna’da  kahvenin itibarı, çaydan çok önde geliyor ve kahve istediğinizde küçük bir tepsi içinde kahve dolu cezve, dibinde ay-yıldız arması bulunan boş fincanla birlikte geliyor,  çay yerine kahve içiliyor, çay içenlere de siz Türksünüz, kahve için şeklinde cevap veriliyor.”dedi.

Söyleşi sonunda yoğun ilgiyle karşılaşan Talha Uğurluel, sevenleriyle sohbet ederek, kitap ve CD’ lerini imzaladı.
 

 

TIC Detay Altı
Yorum Yazın