• Magazin

Müzisyen Burhan Peker hayatını kaybetti!

Müslüm Gürses'in yorumu ile dillere düşen 'Dünya Ne Hâle Gelmiş', 'Sevenler Anlar' gibi şarkıların bestecisi ve Türkiye'nin önemli neyzenlerinden Burhan Paker, hayatını kaybetti. Uzun süredir sağlık sorunları nediyle tedavi gören 3 çocuk babası Burhan Paker, Adana Asri Mezarlık'ta toprağa verildi.
Müzisyen Burhan Peker hayatını kaybetti!
İnternet Haber Servisi - Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay'ın ''Usta sanatçı Burhan Paker'i kaybettik'' başlıklı yazısı şöyle:
Burhan Paker, 1946 yılında Adana'da dünyaya geldi. Bestelerinin 25 kadarını Müslüm Gürses için hazırlayan Paker, Yıldız Tilbe ve İzzet Yıldızhan'ın albümlerine aldığı eserlerine okuma izni vermemişti ve Tilbe ile Yıldızhan eserleri albümlerinden çıkarmak zorunda kalmıştı. Üniversitede müzik uğruna hukuk eğitimini yarıda bırakan Paker, Adana Radyosu'nda, Adana Belediye Konservatuvarı'nda Çukurova Üniversitesi'nde çalışmalar yaptı.

Usta neyzen, Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nden emekli olana kadar ise yüzlerce neyzen yetiştirdi.

İbrahim Tatlıses'in çok sayıda hit şarkısının söz yazarı ve 2016 yılında vefat eden Tahir Paker'in de abisidir.

İşte Müslüm Gürses’le bir anısı…

Elazığ’a gitmek için hazırlanan Burhan Paker’in yanına zayıf bir çocuk gelir ve elindeki filede giyeceği çamaşırları vardır. Paker, “Sen neyi bekliyorsun?” der ve o çocuk, “Ben de Elazığ´a gideceğim, türkü okuyacağım, uzun hava okuyacağım.” der. Paker, bağlamanın birini alıp hicaz taksim yapar ve o çocuk müthiş bir şekilde okumaya başlayınca şaşırır ve “Sen kimsin?” der. Çocuk, “Ben Müslüm” diyerek cevap verir. Müslüm, kısa süre Elazığ´da büyük bir isim yapar.

Ve Paker o günleri şöyle anlatır:
“Her gün kaldığımız otele dalak, ciğer, et, yemek tepsiyle geliyor akşama şu uzun havayı oku diye. Müslüm´ün Müslüm olacağı o zamandan belliydi. Elazığ´ı, Malatya´yı teslim almıştı.”Fotoğrafta soldan sağa yer alan Ercan Irmak, Burhan Paker, Vedat Yıldırımbora ve Müslüm Gürses, 1976 yılında birlikte çekildikleri bu fotoğrafın arkasına imza atmışlardır.
Yorum Yazın