alexa verify
Asayiş / 28.10.2016 10:15

127 DEAŞ ve 8 Pkk hedefi vuruldu

TSK, Fırat Kalkanı Harekatı’nın 66. gününde, DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik icra edilen 2 hava harekâtı sonucu 2 DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmeye göre, Suriye'nin kuzeyindeki DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin oluşturduğu tehdidi bertaraf ederek, hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek için 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı 66. gününde devam ediyor.

Mare bölgesinde, muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubunca, karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Aktarin'in güneyinde yer alan Tall Jijan, Ablah ve Duwayr'da kontrol sağlanmasına yönelik çatışmalar sürüyor.

8 muhalif şehit oldu
Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 8 muhalif şehit oldu, 34 muhalif yaralandı. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 164 meskun mahalde yaklaşık bin 305 kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı.

Harekatta terör örgütü DEAŞ'a ait 127 ve terör örgütü PKK/PYD'ye ait 8 hedef ateş altına alındı ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakıldı.

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar, ani çıkacak hedeflere müdahale etmek üzere yerde hazır bekletildi.

Koalisyon güçleri tarafından, Numan meskun mahallinde tespit edilen DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik icra edilen 2 hava harekatı sonucu 2 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi, bir silahlı araç ve bir ağır silah imha edildi.

Bin 362 el yapımı patlayıcı imha edildi
DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından bir mayın ve 6 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edildi, harekatın başından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 32 mayın ve bin 362 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

Bu arada AFAD ve Türk Kızılayına ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürüldü.

Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyet gösterdiği ifade edildi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.