alexa verify
Siyaset / 06.12.2017 12:00

Başbakan Yıldırım, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In ile bir araya geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Dostumuz, kan kardeşimiz Güney  Kore ile bundan sonra her alanda dostluğumuzun daha da gelişmesini arzu  ediyoruz." dedi. 

Yıldırım, Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon ile Başbakanlık binasında  bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen baş başa görüşme öncesi basın mensuplarının  görüntü almasına izin verildi.

Başbakan Yıldırım, dost ve kardeş Güney Kore'yi ziyaret etmekten  duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kendisine ve heyetine gösterilen sıcak karşılama ve ev sahipliği için  teşekkür eden Yıldırım, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 60'ncı yılının  kutlandığını hatırlattı.

Diplomatik ilişkilerde geride kalan 60'ıncı yılın Güney Kore için de  "anlamlı ve yeni bir dönem olduğunu" belirten Yıldırım, "İki ülke ilişkilerinin  yeni döneme gireceğini düşünüyorum. Dostumuz, kan kardeşimiz Güney Kore ile  bundan sonra her alanda dostluğumuzun daha da gelişmesini arzu ediyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

"Çok ilginç bir durumdu"

Güney Kore Başbakanı Lee ise konuşmasında, "Sayın Başbakan sizi  aslında ilk defa gördüm ama sanki 10 yıllık yakın dost gibi hissediyorum."  ifadesini kullandı.

Güney Kore'nin, 2002 Dünya Kupası üçüncülük maçında Türkiye'ye 3-2  mağlup olduğunu anımsatan Lee, "Yine de Koreliler o kadar sevinmişti ki çok  ilginç bir durumdu." diye konuştu.

Görüşmede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, Türkiye'nin  Seul Büyükelçisi Arslan Hakan Okçal ve Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı  Kerim Uras hazır bulundu.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.