alexa verify
Kültür-Sanat / 06.05.2018 13:02

Boşnak kültürü Teferriç Şenlikleri'yle yaşatılıyor

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi, 3. kez Teferriç Şenlikleri'ne ev sahipliği yaptı.

Boşnak kültürünün tüm renkleri ve damak tatlarının şenliklere katılanların beğenisine sunulduğu etkinlikler, Belediye Hizmet Binasından mahalle meydanına kadar Tapan Orkestrası eşliğinde gerçekleşen yürüyüşle başladı. Şenlikler, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Ayvalık Belediye Başkan Vekili Figen Güren, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan ve kalabalık bir vatandaş topluluğunun eşliğinde gerçekleşen yürüyüşün ardından, Küçükköy Meydanı’na Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof Dr. Yılmaz Büyükerşen’in hediye ettiği Mustafa Kemal Atatürk’ün büstünün açılışıyla başladı. 

MİSAFİRLERE KÜÇÜK SÜRPRİZLER YAPILDI 

Küçükköy Meydanı’nda Boşnak Halk Oyunları gösterilerinin sunulduğu şenliklerde, eşsiz mutfağı ile Küçükköy Mutfağı ve El Emekleri Sergileri vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Boşnak kültürünü yansıtan kendine has yöresel kıyafetlerin de sergilendiği şenlikte, gün boyunca tüm sokaklarda yöresel müzikler çalınarak, misafirlere küçük sürprizler yapıldı.
 
Ayvalık-Küçükköy’deki 3. Teferiç Şenlikleri, Boşnak kültürünün sempozyumlarla anlatılırken, kendine has folklorik müzikleri, kıyafetleri ve en önemlisi yöresel malzemelerle hazırlanan mutfağı, kent meydanında katılımcıların beğenisine şenlik süresince sunulmaya devam edilecek. 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.