alexa verify
Yaşam / 23.04.2017 09:20

Bu mantarın kilosu 150 TL

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde manav tezgahlarında yerini alan kuzu göbeği mantarının kilosu 150 TL’den, tanesi ise 30 liradan alıcı buluyor.

ÇANAKKALE/İHA - Kazdağları’ndan toplanan kuzu göbeği mantarı Çanakkale’de pazarda ve manav tezgahlarında satılıyor. Fiyatı dudak uçuklatan bu mantarın kilosu 150 TL’den alıcı buluyor. Çin tıbbında şifa kaynağı bitkiler arasında yer alan, bağırsak ve mide hastalıklarını tedavi amaçlı olarak kullanılan kuzu göbeği mantarı doğal antibiyotik kaynağı olarak da biliniyor. Ayvacık’ta 20 yıldır manavlık yapan Hilmi Çelik, aynı zamanda ormanlık alanlarda kuzu göbeği mantarı da topladığını ifade ederek, “Her yıl ben kuzu göbeği mantarı topluyorum. Bu yıl bu büyüklükte mantarları ilk defa topladım. Tanesi 200 gram civarında geliyor. Kilosunu 150 TL’den satıyorum. Tanesini de 30 liradan satıyorum” dedi.

"DOĞAL ŞİFA KAYNAĞI OLAN BİR MANTAR"

Kuzu göbeği mantarının özel alıcıları olduğunu ifade eden Çelik, “Bu mantarın özel alıcıları var. Ben Ayvacık’tan bu mantarı İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirdeki müşterilerime bile yolluyorum. Doğal şifa kaynağı olan bir mantardır. Ayvacık’ın her bölgesinde çıkan bir mantardır. Bir nevi antibiyotik olan bu mantar birçok hastalığa da iyi geliyor” diye konuştu.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.