alexa verify
Ekonomi / 09.10.2017 17:31

Erkenci mandalina tüccardan ilgi bekliyor

Türkiye’nin önde gelen narenciye üretim bölgesi Güney Ege’de yetişen erkenci okitsu cinsi mandalinalar, satılacak pazar bulunamadığı için tüccarlardan ilgi bekliyor.

Ortaca ilçesinde yetiştirilen dış kabuğu yeşil, bol sulu erkenci mandalina, kendine has aromasıyla da tüketicinin ilgisini çekiyor. Okitsu mandalina türleri dalında, kalitesine göre 60 ila 80 kuruşa satılıyor. Bölge üreticisinin limon, nar ve domates haricinde çeşitli ürünlere yönelmesini istediklerini aktaran Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, “Öncelikle pazar araştırması yapılması gerekiyor. Bahçelerimizde erkenci mandalina gelişmiş vaziyette ama pazarlamada üreticimiz sıkıntı çekiyor” dedi.

"ÜRETİCİMİZ PAZARLAMADA SIKINTI ÇEKMEKTE"

Ürün yetiştirildiğini ancak ürünü satacak pazar bulunamadığını anlatan Çöllü, “Tüccarlar, bölgemizde yetiştirilen bu ürünlere de ilgi gösterirse ürünler yayılarak devam eder. Ürünler artarak devam ederse de ilerde pazarlaması daha kolay olur. Bu bahçede 10 ton erkenci mandalina var. Üreticimiz pazarlamada sıkıntı çekmekte, hasat yapamıyor” dedi. Ziraat Odası olarak pazarlamaya yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Çöllü, şunları kaydetti:

“Çiftçimiz inşallah ürününü değerinde satar ve pazarlamada yaşanan sıkıntılar aşılır. Pazarcılarımızın ve tüccarlarımızın bu ürüne ilgi göstererek bizlere yardımcı olmasını istiyoruz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.