alexa verify
Dünya / 21.10.2016 13:33

​Fırat Kalkanı Harekatı ÖSO'ya güç kattı

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında bin askerle terör örgütleriyle mücadeleye başlayan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), elde edilen başarılar sayesinde asker sayısını üç kat artırarak bölgede güç kazandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyinde terör örgütlerinin oluşturduğu tehdidi bertaraf etmek, hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatı" sürüyor.

Harekat sayesinde önce Cerablus'u terör örgütleri DEAŞ ve PYD'den temizleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları, ardından Cerablus-Azez hattını terör unsurlarından arındırarak gücünü pekiştirdi.

Güneydoğuda Sacur Çayı, güneybatıda da Ahtarin kasabasına ulaşan ÖSO, yaklaşık bin 200 kilometrekare toprağı teröristlerden temizleyerek harekatın hedefi olan ve DEAŞ'in elinde bulunan Bab ilçesine 20 kilometre daha yaklaştı.

Başarılı sonuçların ardından ÖSO'ya sürekli yeni askerler katılmaya başladı. Fırat Kalkanı Harekatı'na bin askerle katılan ÖSO, şu anda 3 bini aşkın askerle bölgede terör örgütlerine karşı savaşıyor.

"Bizim davamız hak davasıdır"
ÖSO'ya bağlı Sultan Murad Tümeni komutanlarından Şıhlı Şıhlı, Türkiye'nin hem cephede hem de şehirde kendilerine büyük yardımlar yaptığını belirterek, "Türkiye'nin yardımı sayesinde bizler coştuk. Önümüzde hangi hedef olursa olsun hiçbir sıkıntı olmayacak inşallah çünkü bizim davamız hak davasıdır, buraların sahipleri biziz." diye konuştu.

Başta Türkiye olmak üzere yabancı ülkelere sığınan Cerabluslulara vatanlarına dönme çağrısı yapan Şıhlı, ÖSO'nun gücünü halktan aldığını ve daha çok güçlenmeleri gerektiğini ifade etti.

Şıhlı, Türkiye'nin kendilerine yaptıkları yardımı tarih boyunca unutmayacaklarını vurgulayarak, "Fırat Kalkanı Harekatı başladığı zaman biz bin asker ile buraya girmeyi planladık. Biz burayı aldıktan sonra operasyona katılan asker sayısı 3 bini geçti. Katılım gerçekten çok yüksek derecede. Başta Türkiye'de olmak üzere diğer ülkelerde olan gençlerimiz bu aldığımız başarılardan sonra bize katılmaya geliyor." ifadelerini kullandı.
 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.