alexa verify
Gün Özetleri / 01.02.2019 22:25

Haber Turu 01 Şubat 2019 Cuma

Günün önemli gelişmelerini Haber Turu programımızda vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz.

- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya'nın başkenti Bükreş'te Almanya Dışişleri Bakanı  ile görüştü. Avrupa Parlamentosu'nun Guaido'yu Venezuela Devlet Başkanı olarak tanıma kararına tepki gösteren Çavuşoğlu, dış müdahalenin Venezuela'da iç savaşa neden olabileceğini söyledi

- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Birleşmiş Milletler temsilcileriyle Cemal Kaşıkçı cinayetini ele aldı. Aktay, BM heyetinin cinayetin baş sorumlusu olarak Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı gördüğünü söyledi. BM raportörü Agnes Callamard ve ekibinin, cinayetin ses kayıtlarını dinleyeceği açıklandı.

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Beyoğlu Belediye Başkan adayının Alper Taş mı olacağı sorusu üzerine, "Olabilir. Alper Bey son derece saygın bir isim. Beyoğlu’na da yakışan bir isim. Bilgisi, birikimi, kültürü, genç, dinamik, enerjik birisi, dolayısıyla bakacağız" dedi. Kılıçdaroğlu, İzmir büyükşehir belediye baskan adayı Tunç Soyer’e yönelik eleştiriler hakkında, 'bu kişi çok çok değerli, İzmir’de yüksek oy alacak, dolayısıyla bunu bugünden başlayarak yıpratmak için kampanya açtılar. 'ifadelerini kullandı. 

- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Mart ayı itibarıyla elektrik, doğal gaz ve GSM operatörlerine abonelik işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek" müjdesini verdi. Oktay; 2019  sonuna kadar e-Devlet entegrasyon çalışmalarını tamamlayacaklarını ve e devletin hayata geçtikçe bürokrasinin azalacağını söyledi.

- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 'SMA hastaları için tip 1 tedavisinin ardından tip 2 ve tip 3 ilaçlarının da geri ödeme listesine alındığını açıkladı .Selçuk , geri ödeme listesine alınan ilaçların ödenmesine bugün itibariyle başlandığını belirtti.   

- Hazine ve Maliye Bakanlığından, "IMF konusunun gündeme getirilmesinin hiçbir tutarlılığının olmadığı, amacı belli bir algı operasyonu olduğu çok açıktır." açıklaması yapıldı.

- Almanya, Fransa ve İngiltere’nin, İran ile ticaret  yapmak amacıyla, Romanya'nın  başkenti Bükreş'te  ortaklaşa "Instex" adlı bir ödeme mekanizması kuruldu.Böylelikle, Avrupalı şirketler  özellikle sağlık ve gıda sektöründe İran’la ticareti meşru şekilde yapabilecekler. Fransa Dışişleri Bakanı;konu ile ilgili yaptığı açıklamada  "İran nükleer anlaşmasına riayet  ettiği sürece bu ülkeyle ticari ve mali faaliyetlere devam edeceğiz." dedi.

- Rusya'ya ait  iki yolcu uçağı, Dubai'ye uğradıktan sonra Venezuela'nın başkenti Karakas'a büyük miktarda nakitle iniş yaptı. Rus basınının iddiasına göre, Venezuela’ya ait altınlar Rusya’ya ait 2 uçakla Dubai’ye giderek nakit paraya çevrildi ve ülkeye geri getirildi.

- Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido; Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bolivarcı Ulusal Özel Harekat Polisi güçleri tarafından evine baskın düzenlendiğini duyurdu ve ''ailemin evinde , orada bulunan kızımın başına gelecek her şeyden Maduro sorumludur" dedi.
 
- Hacker grubu The Dark Overlord, 11 Eylül saldırıları ile bağlantılı olan 7 bin 500 kadar belgeyi internet ortamında paylaştı. Hacker'ların bunun için aldıkları ücret belli oldu. 11 Eylül ile ilgili gerçekleri öğrenmek isteyen kişiler, gruba 42 bin dolar değerinde Bitcoin ödemesi gerçekleştirmiş.

- Türkiye İstatistik Kurumu  tarafından yapılan açıklamaya göre,  Türkiye'de ikamet eden nüfus 82 milyon 3 bin 882 kişiye ulaştı. İstanbul 15 milyonu aşan nüfusuyla en kalabalık il olurken ,Bayburt ise 82 bin kişiyle en az nüfusa sahip il oldu. Toplam nüfusun %50,2'sini erkekler oluşturuyor.

- Dün OGÜNhaber yazarımız Abdullah Tolu'un köşe yazısında duyurduğu gibi; bugün itibarıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların tesliminde KDV sıfırlandı.

- İstanbul merkezli 40 ilde, internet üzerinden yasa dışı bahis oynatarak haksız kazanç sağlayan çeteye yönelik operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında 394 kişi hakkında gözaltı kararı verilirken, 42 milyon TL, 94 bin dolar ve 133 bin euroya el konuldu.

- 1 Şubat Cuma günü borsa piyasalarına bir göz atalım;  BİST % 0.01 artarak 104,087, Dolar % 0,68 artarak 5, 1992, Euro % 0,77 artarak 5,9651, Altın  %0.81 artarak 220,91 , Petrol % 0,18 artarak 60,95, Bono%0,27 azalarak 18,34 'dan işlem gördü.

- 2 Şubat 2019 Cumartesi günü en yüksek hava sıcaklıkları Ankara'da 9, İstanbul'da 15, İzmir ve Antalya'da 17 derece olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.