alexa verify
Gün Özetleri / 02.04.2019 18:45

Haber Turu 02 Nisan 2019 Salı

Günün önemli gelişmelerini Haber Turu programımızda vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın pazar günü yapılan yerel seçimlerle ilgili bir açıklama yaptı. Kalın; "Birileri yine “Erdoğan için sonun başlangıcı” söylemini ısıtmaya çalışıyor. Gerçeklerden uzak senaryolarla kendilerini avutuyorlar. AK Parti oyların 44.3’ünü, Cumhur İttifakı 51.6’sını kazandı. 2023’e kadar seçim yok. Demokrasi yarışını ideolojik körlüğe dönüştürmeyelim." ifadelerini kullandı.

- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. "Oy veren her vatandaşımızın hakkını savunmak vazifemizdir ve bizim partimizin kutsalıdır" diyen Çelik, "Bizim hak edilmeyen zafer peşinde koşmamız mümkün değildir." dedi.

- AK Parti'nin resmi sosyal medya hesabında bugün yayınlanan 'Aziz milletimize şükranlarımızla' başlıklı teşekkür notunda partinin 15 büyükşehir kazandığı ifade edildi. Listede İstanbul yer almadı.Oysa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  konuşmasında, AK Parti'nin 16 büyükşehir belediyesini kazandığını söylemişti.

- Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,yeni reform ajandasındaki başlıkları duyurdu; "Büyümeden enflasyona, finansmandan bankacılığa birçok alanda önemli yol haritası ortaya koyacağız. Vakit kaybetmeden ekonomiyi daha ileriye taşıyacağız" diyen Albayrak;  'Hal Yasası Meclis'e sevk edilecek, sebze meyve fiyatları düşecek. Perakende Yasa taslağı, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği ve Perakende Bilgi Sistemi Programı devreye girecek.' açıklamasında bulundu. 

- Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, çalışma ziyareti gerçekleştirmek üzere beraberindeki resmi heyetle yarın Rusya’nın başkenti Moskova’ya gidecek.

- Seçimlerden sonra yaptığı açıklamalarla kesin sonuç veren YSK'nın başındaki isim Sadi Güven, seçimin ertesi kritik bir açıklamaya imza atıp karmaşaya son vererek, 'İmamoğlu önde' dedi. Güven bu sözlerle hem karmaşaya son verdi, hem de Türkiye piyasalarında 5.70'e çıkan doları 5.50 seviyelerine düşürdü. Güven bugün de Türkiye'de medyada en çok merak edilen isim oldu.

- AK Parti, İstanbul'un 39 ilçesinin tamamında 31 Mart seçimlerinde kullanılan oyların sayımında usulsüzlükler yapıldığı gerekçesi ile itiraz edeceğini açıkladı. YSK seçim sonuçlarına itiraz için bugün saat 15:00'a dikkat çekti ve bu saatten sonra yapılacak itirazların dikkate alınmayacağını duyurdu.
 
- YSK'nın kesin olmayan sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı Millet İttifakı'nın İstanbul adayı CHP'li Ekrem İmamoğlu kazandı. İmamoğlu kesin olmayan sonuçlara göre seçimin galibi olmasına rağmen seçime itiraz etmeye hazırlanan AKP İstanbul'un dört bir yanına 
 'Teşekkürler İstanbul Gönül Belediyeciliği Kazandı' yazılı pankartlar astı. İmamoğlu pankartlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağını söyledi.
 
- İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Koray Aydın ve Ümit Özdağ, görevlerinden istifa etti. Koray Aydın, Başkanlık Divanı görevinden de istifa etti. 

- Kartal'da çöken bina ile ilgili son dakika gelişmesi! Kartal'da 21 kişinin öldüğü bina çökmesiyle ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucunda 3 kişii hakkında, "Taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasi istemiyle iddianame düzenlendi.
 
- Türkiye İş Bankası’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Füsun Tümsavaş’ı getirildi. Tümsavaş, Banka’nın ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

- İstanbul Ticaret Odası , piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, geçen Mart ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı. İTO'nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi'nde yer alan 242 ürünün 66'sının perakende fiyatı artarken, 52 ürünün fiyatı düştü, 124 ürünün fiyatı ise değişmedi. Mart ayının zam şampiyonu yüzde 29.52 fiyat artışıyla lahana oldu. 

- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK),perakende şirketlere satılan toptan elektrik fiyatlarını 12.6 kuruştan, 17.2 kuruşa çıkarması kafaların karışmasına yol açtı. Artış, elektrik dağıtım şirketlerinin kardeş kuruluşları perakende şirketlerin birim enerji maliyetlerini artırdı ve bir miktar kârlarını azalttı. Ancak, tüketiciye zam söz konusu değil.

- Türkiye'nin yeni nesil yerli silahlarından Atak helikopteri, Brezilya'da gerçekleştirilen roadshow kapsamında 11 pilot tarafından, 22 sorti ile yaklaşık 18 saat uçuş yaptı.Kendi sınıfının en etkili taarruz helikopteri olan Atak, Brezilya'da yaptığı uçuşlarla beğeni topladı.

- Tarihinin en ciddi siyasi krizini yaşayan Venezuela’da, hükümet de muhalefet de sokak eylemlerinden vazgeçmiyor. Venezuela Kurucu Meclis Başkanı ve iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi   Birinci Başkan Yardımcısı, başkent Caracas’ta düzenlenen basın toplantısında 6 Nisan’da sokak eylemlerinde olacaklarını duyurdu.

- Suudi Arabistan, vahşice öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın dört çocuğuna ‘kan parası’ olarak milyon dolarlık evler verdi; ayrıca her ay beş haneli ödeme yapacak.

- Şırnak’ta 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.Şırnak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, İl Sağlık ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp, Şırnak Sanat sokağında son buldu.
 
- Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, diğer kurt ve köpeklerle sürekli kavga eden bir kurt, başka bir kafese alındı. Kafesten çıkmayı başaran kurt, dün akşam saatlerine doğu çitlerini aşarak hayvanat bahçesinin sınırlarının dışına çıktı. Her yerde aranan kurdun olaydan kısa bir süre sonra Veteriner Hekim Ümit Yürekli tarafından görüntülendiği ortaya çıktı.
 
- 2 Nisan Salı  günü borsa piyasalarına göz atalım; BİST %0.50 artarak 94.576, Dolar %1.16 artarak 5.5497, Euro %0.74 artarak 6.2257,  Altın %1.25 artarak 230.05, Petrol %0.17 artarak 69.13, Bono %5.60 artarak  22.26  'dan işlem gördü.

- 3 Nisan 2019 bazı illerimizde en yüksek hava sıcaklıkları ; Ankara 15, İstanbul 14, İzmir 20, Antalya 18 derece olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.