alexa verify
Gün Özetleri / 08.04.2019 18:11

Haber Turu 08 Nisan 2019 Pazartesi

Günün önemli gelişmelerini Haber Turu programımızda vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı görüşmeyle ilgili bilgi veren Erdoğan, "O sır cümle var ya, o sır cümle aynen masadadır; bir gece ansızın gelmesi gereken veya gelinmesi gereken yere gelebiliriz" sözleriyle Suriye'ye olası bir askeri operasyonunun Rusya'daki görüşmede masaya gelecek konulardan biri olduğunu söyledi.

Seçim sürecine ilişkin de ' Usulsüzlüklerin neredeyse tamamı usulsüz. Bu işin seçim süreci bitti. Bundan sonraki yargı sürecidir. YSK, özellikle tüm siyasi partiler için, tüm halkımızın özellikle demokratik haklarını hukuk çerçevesinde koruma zorunluluğumuz var' açıklamasında bulundu. Ve Ekrem İmamoğluna yönelik, '10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul'da kalkıp da şöyle 13-14 bin oy farkla seçimi kazandım havasına kimsenin girmeye hakkı yoktur." dedi.

- AK Parti Sözcüsü Çelik, İstanbul'da devam eden geçersiz oy sayımı ile ilgili "Sonuç değişirse başarımızın tecil edildiğini düşüneceğiz. Değişmezse 'böyle tecelli etti' diyeceğiz" dedi.

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu YSK'yı uyardı ve " YSK sandık güvenirliğini bozar bir sürecin içine girmiştir." dedi Akşener de "Bu millet kendi iradesiyle alay edene kendisinin iradesini sorgulayana gerçekten sandıkta sağlam bir tokat atar." dedi.

- İstanbul seçim sonuçları için nefesler tutuldu geçersiz oyların sayımının tamamlanması bekleniyor. Kesin olmayan resmi sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'da Binali Yıldırım'a karşı 15 bin 720 oy önde gidiyor.

- Resmi olmayan sonuçlara göre İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Cumhurbaşkanı'nın söyledikleri üzerine; basın mensuplarına açıklama yaptı ; "Şu anda 15 bin oyun biraz üzerinde olan fark var. 15 bin oy, çok değerli oydur. Her oy değerlidir, bir oy bile ki Sayın Bahçeli'nin 'Bir oyla bile seçim kazanılır, herkes takdir eder' sözünü hatırlatıyorum. Madem bu sayıyı bu kadar yetersiz gören cümleleri kurabiliyorlar niçin o zaman 3 bin oyla ilk gece saat 22.00'de kutlama yaptılar ve sonra yanıldıklarını anladılar. Bunu da sorgulasınlar bari" ifadelerini kullandı. 

- CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilmesi için İstanbul İl Seçim Kurulu'na dilekçe verdi.

-  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini önde tamamlayan Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Mansur Yavaş mazbatasını aldı. Mazbatayı aldıktan sonra açıklama yapan Yavaş, "Darısı İstanbul için olsun" dedi. Ankara'da Mansur Yavaş'ın mazbatasını almasından sonra bir mazbata haberi de İzmir'den geldi. Millet İttifakı'nın adayı Tunç Soyer mazbatasını aldı.Soyer;  'bu bir nöbet, nöbetin sonu geldiğinde onuda büyük bir gururla bırakmayı bileceğiz. Ankara'da, İstanbul'da o koltuğu boşaltmayanlara da ders olur umarım. Bu kenti koruyup ileriye taşımak için aşkla çalışacağım"  dedi.

- AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Netanyahu’nun, seçim yatırımı olarak Batı Şeria’yı ilhak etme vaadi hem uluslararası hukuk, hem bölge barışı adına son derece tehditkar ve tehlikelidir" ifadelerini kullandı.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabında İngilizce yaptığı paylaşımda, "Netanyahu'nun işgali meşrulaştırmak ve iki devletli çözümü baltalamak için seçim politikasını nasıl kullandığının bir diğer örneği. Yeniden seçilirse bu 'demokrasi'nin mi yoksa işgalin mi zaferi olacak? Batılı demokrasiler tepki gösterecek mi, yoksa sessiz kalmayı sürdürecek mi? Hepsine yazıklar olsun" ifadelerini kullandı. 
 
- Bitlis Valiliği il genelinde her türlü gösteri, yürüyüş, miting, toplantı, açlık grevi, çadır kurma, oturma eylemleri gibi etkinlikleri 14 günlüğüne yasakladı.Alınan istihbari bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda yaşanması muhtemel toplumsal olayların önlenmesi, farklı kesimler arasında çatışma çıkmasının engellenmesi,Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi amacıyla başlayan yasaklar 21 Nisan gecesi sona erecek.

- Ziraat Bankası, orman köylerinde yaşayan ve tarımsal faaliyetlerle iştigal eden veya etmek isteyen kişilere yeni tarımsal üretim imkanları oluşturulmasını ve gelirlerinin arttırılmasına katkı sağlanmasını amaçlayan yeni kredi paketini açıkladı. Paket kapsamında toplamda 100.000 TL’ye kadar kredi kullandırılabilecek ve özkaynak katkısı aranmayacaktır.
 
- ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ülkesinin Halife Hafter’in Libya’nın Trablus kentine yönelik askeri harekatına karşı olduğunu belirterek "harekatın derhal durması" çağrısında bulundu.

- ABD İç Güvenlik Bakanı Kristjen Nielsjen görevinden istifa etti. ABD Başkanı Donald Trump tweter hesabından yaptığı açıklamada  ' Mevcut ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Müdürü Kevin McAleenan’ın İç Güvelik Bakan Vekili olarak atandığını duyurmaktan memnuniyet duyarım. Kevin’e iyi iş çıkaracağı konusunda güveniyorum” ifadesini kullandı.

- Anadolu Otoyolu Ankara istikametinde yolcu otobüsü  sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi  ve 30 kişi yaralandı.Yaralılardan 5'inin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Kaza nedeniyle yolda ulaşım, bir süre tek şeritten sağlandı.

- Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, 11 yıl önce, Meryem Tahnal  ve kızı Melike'nin  kaybolmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Palu Ailesi'nin 6 üyesinin yargılanmasına başlandı.  Aile bireyleri, adliyeye sevk edilirken, baba Harun Palu dışında 6 kişi, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

- 8 Nisan Pazartesi günü borsa piyasalarına göz atalım; BİST %1,91 azalarak 96.896, Dolar %0.91 artarak 5.6766, Euro %1.20 artarak 6.3884,  Altın %1.52 artarak 237.22, Petrol %0.47 artarak 70.67, Bono %0.05 azalarak  21.18  'den işlem gördü.

- 9 Nisan Salı günü bazı illerimizde en yüksek hava sıcaklıkları ; Ankara 16, İstanbul 16, İzmir 17, Antalya 19 derece olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.