alexa verify
Gün Özetleri / 09.04.2019 17:50

Haber Turu 09 Nisan 2019 Salı

Günün önemli gelişmelerini Haber Turu programımızda vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Rusya’da Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası dikkat çeken nokta Rusya ile Türkiye arasında 900 milyon euroluk yatırım fonu anlaşması oldu. Görüşme sonrası Ankara’ya dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ankara’da karşılayanlar arasında sürpriz isim vardı. Mazbatası alıp göreve başlayan Mansur Yavaş, Erdoğan’ı havalimanında karşılayanlar arasındaydı.

- YSK Başkanı Sadi Güven son yaptığı açıklamada ' “11 Yüksek Mahkeme üyesinden oluşan Yüksek Seçim Kurulunun toplantılarına temsilci verme hakkına sahip 5 siyasi parti temsilcisi de katılıyor. Bunlar AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP” ifadelerini kullandı.Tüm dilekçe ve talepleri değerlendirdiklerini belirten Güven, “Bizim önümüze gelen tüm dilekçeleri, talepleri ve itirazları tek tek incelemek suretiyle karşılıyoruz. Yargı sürecinde dosyaların içeriğiyle ilgili herhangi bir bilgi verecek değilim” dedi.

Yargısal sürecin devam ettiğini kaydeden Güven, “11 Yüksek Mahkeme üyesinden oluşan Yüksek Seçim Kurulunun toplantılarına temsilci verme hakkına sahip 5 siyasi parti temsilcisi de katılıyor. Bunlar AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP” ifadelerini kullandı. YSK'nın son verilerine göre, İstanbul'da CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım karşısında 15 bin 209 oy ile önde görünüyor.

- AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz İstanbul'da devam eden oy sayım işlemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Büyükçekmece ile ilgili itirazımızı yaptık, bugün olağanüstü itirazımızı da yapıyoruz. İstanbul'da seçimin yenilenmesini istiyoruz. " diyen Yavuz şunları söyledi: "Biz İstanbul'un her yerinde, Türkiye'nin tamamı için söyleyemiyorum, İstanbul'un her yerinde organizeli bir şeyler yapılmış. Onun için adına organizeli usulsüzlük dedik. Burada 10 binleri aşan rakamlardan bahsediyoruz."

- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezinde Basın Toplantısı Yaptı.Öztrak, 'Sonuçları değiştirecek bir husus ortaya çıkmayacak, Ekrem İmamoğlu'na mazbatasının verilmesinin önünde engel yok' dedi. 31 Mart seçimlerinin ardından yapılan itirazları değerlendiren Öztrak, bu sabah, 'taşıma seçmen' iddiaları üzerine Büyükçekmece'de yapılan polis incelemesini de eleştirdi. 'Seçim bitti, liste üzerinden uyuşmazlık çıkarılıyor' diyen Öztrak, AK Parti'nin reddedileceğini anlayınca Büyükçekmece başvurusunu geri çektiğini iddia etti. Ancak AK Parti'den yapılan açıklamada görüşme takviminin değiştiği vurgulandı. İddialara yanıt veren Yüksek Seçim Kurulu AK Parti temsilcisi Recep Özel, "Başvurumuzu geri çekmedik. Görüşme takvimi değişti birkaç gün içinde görüşülür" dedi.

- MHP Genel Devlet Bahçeli seçimle ilgili açıklamalar yaptı. İstanbul'da bir kargaşa yaşandığını ifade eden Bahçeli, İtirazların en kısa sürede sonuçlandırılması gerektiğini söyledi. Bahçeli, "Seçim yenileme demokrasinin bir gereğidir. Toplumsal kargaşa yerine sandığa bir kez daha gidip Türkiye'yi huzurlu kılmak daha akılcıdır." dedi.

- Adana merkezli 9 ilde gerçekleştirilen FETÖ operasyonunda meslekten ihraç edilen 50 polis gözaltına alındı.Yapılan çalışmalarda, elde edilen dijital verilerin incelenmesi ve örgüt içindeki itirafçıların ifadelerine göre; şüphelilerin örgüt içerisinde zümre başkanı/öğretmen/vekil şahıs olarak adlandırılan ‘mahrem imamlara’ bağlı bulundukları, 17/25 Aralık darbe girişiminin ardından örgütle bağlarını koparmadıkları ve örgüt faaliyetlerine devam ettikleri değerlendiriliyor.

- İsrail bugün erken genel seçimle sandık başında. Başbakan Netanyahu, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle belki de siyasi hayatının en zorlu seçimlerinden birine giriyor. Ülke genelinde oy verme işlemleri başlarken, son anketlerde Netanyahu'nun önde olduğu belirtiliyor.

- Sudan'ın başkenti Hartum'da savunma bakanlığı, ordu karargahı ve başkanlık ofisi önünde başlayan oturma eylemi üçüncü gününe girerken, ordu karargahı önünde polisin gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla yaptığı müdahalede 2 kişi hayatını kaybetti.

- Libya'nın doğusunu kontrol altında tutan General Halife Hafter, komutanı olduğu "Libya Ulusal Ordusu"na başkent Trablus'u ele geçirme emri verdi.General Hafter'in bu adımı, ülkeyi yeniden savaşın eşiğine getirdi.

- İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi, Devrim Muhafızları Ordusunun yabancı terör örgütleri listesine dahil edilmesine karşılık, ABD Merkez Kuvvetlerini (CENTCOM) terör örgütleri listesine aldığını duyurdu.

- Düzce'de, TEM Otoyolu'nda minibüsün TIR'a çarpması sonucu 5 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Düzce ve Sakarya'dan itfaiye ve sağlık ekipleri olay yerine geldi. 

- 9 Nisan Salı günü borsa piyasalarına göz atalım; BİST %1,54 artarak 98.469, Dolar %0.44 azalarak 5.6654, Euro %0.28 azalarak 6.3944,  Altın %0.12 azalarak 237.07, Petrol %0.03 artarak 71.10, Bono %2.21 artarak  21.75  'den işlem gördü.

- 10 Nisan Çarşamba günü bazı illerimizde en yüksek hava sıcaklıkları ; Ankara 18, İstanbul 16, İzmir 18, Antalya 19 derece olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.