alexa verify
Gün Özetleri / 12.07.2019 18:08

Haber Turu 12 Temmuz 2019 Cuma

12 Temmuz 2019 Cuma, Yurt ve dünya bültenlerinden derlenen haber bülteni. Günün son video haberleri. Günün önemli gelişmeleri Haber Turu programımızda.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabı Twitter’dan 15 Temmuz’a ilişkin bir paylaşımda bulundu. Erdoğan, “Şehitlerimizin aziz hatıralarına ve kanlarıyla müşerref kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız.” ifadelerini kullandı.

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'taki sondaj faaliyetlerine karşı çıkan AB'ye tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Bize yönelik bir adım olursa biz bunun karşılığını veririz ama Kıbrıs'taki faaliyetlerimizi daha da artırırız.” Açıklamasını yaptı.

-İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Anıtkabir'i ziyaret etti ve bir kez daha Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a görüşme talebini resmi olarak iletip, iletmediği sorulan İmamoğlu, “İlk gece bu diyaloğu kurmak istediğimi beyan ettim. 6 Temmuz’da kendilerine, makamlarına talebimizi yeniledik. 2 gün sonra da yazılı talep gönderdik. Bugün de Ankara’da olacağımızı bilgi olarak yazdık. Müsait oldukları zaman diliminde konuşup, İstanbul’un brifingini kendilerine sunacağız” diye konuştu.

-Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 Türkiye’ye getirildi. Milli Savunma Bakanlığı bu sabah S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı'na intikalinin başladığını açıkladı. S-400’leri getiren 3. Uçak da Ankara’ya iniş yaptı.

-AKP'nin kurucularından, eski AKP Genel Başkan Yardımcısı ve eski HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, bu sabaha karşı tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

-Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatı nedeniyle 9 hakim ve savcıyı meslekten uzaklaştırdı.

-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanan iddianamede Adnan Oktar'ın kurucusu olduğu suç örgütünün; "Cinsel saldırı", "Tehdit", "Şantaj", "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Ve Yönetme" ve "Siyasal ve askeri casusluğa teşebbüs etmek" gibi suçlamaların başta olduğu 24 ayrı suçtan cezalandırılmaları istendi.

-Bayrampaşa’daki Büyük İstanbul Otogarı. İBB Meclisi’nde yeni otogar yapılıncaya kadar 5 yıllığına İBB şirketlerinden İSPARK’a devredilmesi teklif edildi. Ancak otogarın sadece otopark kısmının 5 yıllığına İSPARK’a devredilmesine karar verildi. 

-ABD Başkanı Donald Trump, Bitcoin, Facebook'ın önerdiği Libra ve diğer kripto paraları eleştirdi. Trump, bu kripto paraları çıkararak bir bankacılık ruhsatı elde etmeye çalışan şirketlere, "Eğer bir banka olmak istiyorsanız kendisini ABD'nin ve global denetim-gözetimin konusu haline getirin" çağrısı yaptı.

-12 Temmuz 2019 cuma günü borsa piyasalarına göz atalım; BİST %1.47 artarak 97.945, Dolar % 0.83 artarak 5.7207, Euro % 0.67 artarak 6.4417, Altın % 1.02 artarak 258.73, Petrol % 0,38 artarak 66.77, Bono % 0.42 azalarak 18,92 den işlem gördü.  

-13 Temmuz 2019 cumartesi  günü en yüksek hava sıcaklıkları Ankara 25 ,Antalya 34, İstanbul 27  ve İzmir 30 derece olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.