alexa verify
Gün Özetleri / 13.02.2019 22:49

Haber Turu 13 Şubat 2019 Çarşamba

Günün önemli gelişmelerini Haber Turu programımızda vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz.

- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye'nin Milli Pazaryeri Platformu olan epttavm sitesinden tanzim satışlarının gerçekleştirileceğini söyledi.

- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Ankara Şehir Hastanesi'nde hasta kabulüne bugün itibariyle başlandığını bildirdi.  Bakan Koca, hastane'de 7 bine yakın sağlık personeli olmak üzere toplam 12 bin kişinin istihdam edileceğini duyurdu. 

- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Maden Kanunu’nda değişiklik ön gören kanun teklifinin görüşmelerinde, 301 madencinin yaşamını yitirdiği ,Soma faciasının ardından hazırlanan TBMM Araştırma Komisyonu raporunu anımsattı. Özel, ilgili bakanlıkların 50 sayfalık çözüm önerisi olan bu raporun bir sayfasına bakmadığını belirtti.

- AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, yaklaşan yerel seçim ve gündeme dair açıklamalarda bulundu ve "MHP ile 30 büyükşehir üzerinde konuştuk. 51 ilde de herkes kendi adayını çıkarttı. Ancak zaman içindeki gelişmeler bizi rahatsız etti. ''dedi.

- İstanbul merkezli rüşvet soruşturmasında 3 ildeki 20 adreste, 6'sı Tapu Müdürlüğü'nde görevli olan 20 şüphelinin yakalanması için operasyon başlatıldı.

- Sebze fiyatlarında yaşanan fahiş artış karşısında, dar gelirli vatandaşların bütçelerine katkı sağlamak için İBB’nin başlattığı, “üreticiden tüketiciye doğrudan satış” kampanyası beklenin üzerinde ilgi gördü. Ucuz sebze almak için erkenden kuyruğa giren vatandaşlar, en çok domatese ilgi gösterdi. İBB'den yapılan açıklamaya göre istanbul'da ilk gün 224,7 ton ürün satıldı.

- FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi özel ve kamu iktisadi işletmeleri çalışanı olan sivil, örgütün gizli ve sifreli haberleşme programı olan ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen 13 şüpheli hakkında Ankara ilinde gözaltı kararı verildi. Sorusturma kapsamında 7 kişi yakalandı diğer süphelilerin yakalanmasına yönelik işlemler devam ediyor.

- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD'yi askeri adımlar dahil, Venezuela'nın içişlerine yönelik müdahale etmemesi konusunda uyardı.

- Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Venezuela'daki krizin fitillenmesi durumunda kan dökülebileceğinden endişe duyduğunu söyledi.

- Amerika Birleşik Devletleri'nin Avrupa'ya ham petrol ihracatı, İran'a uygulanan yaptırımlarının ardından ocak ayında rekor seviyeye ulaştı böylelikle ABD, 630 bin varil ham petrol ihracatı ile Rusya ve Irak'ın ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü içinde en büyük 3. ihracatçı ülke konumuna geldi. Bu durum; 'ABD'nin ambargo uygulamaları sayesinde Trump cebini dolduruyor' yorumlarına neden oldu.

- Avrupa Komisyonu, Suudi Arabistan ve Panama'nın da aralarında bulunduğu 23 ülkeyi "terör listesi"ne ekledi. Gerekçe olarak, para aklama ve teröre maddi destek konusundaki denetimlerin bu ülkeklerde gevşek olması gösterildi. Bu durumun, Avrupa Birliği'ni tehdit ettiği vurgulandı.

- Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’de yaşanan şiddet olaylarına katkısı dolayısıyla uluslararası kamuoyunun tepkisini çeken Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, büyük tepki çeken bir harekete imza attı. Selman’ın skandal hareketi Mekke ziyareti sırasında yaşandı. Sabahın erken saatlerinde Kâbe’nin içine giren bin Selman, daha sonra alışık olmadık bir şekilde  Kâbe Binası'nın çatısına çıktı.

- 13 Şubat Çarşamba borsa piyasalarına bir bakalım; BİST %1,06 azalarak 102,662, Dolar %0.06 azalarak 5.2505, Euro %0.11 azalarak 5.9477, Altın%0.04 azalarak 221.31, Petrol %1.36 artarak 63.27, Bono sabit değerinde kalarak  18.47 den işlem gördü.

- 14 Şubat 2019 Perşembe günü en yüksek hava sıcaklıkları Ankara ve İstanbul'da 7, İzmir'de 10, Antalya'da 14 derece olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.