alexa verify
Gün Özetleri / 14.01.2019 19:47

Haber Turu 14 Ocak 2019 Pazartesi

Günün önemli gelişmelerini Haber Turu programımızda vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz.

- ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı 'Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz.'' paylaşımına, Cumhurbaşkanlığından sert tepkiler geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın;  'Kürtleri, PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG ile eş tutmak, ölümcül bir hatadır' yanıtını verirken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise, 'Türkiye Cumhuriyeti devleti Kürtlerin düşmanı değil, hamisidir. Türkiye'nin Kürtlerle hiçbir sorunu yoktur.' ifadelerini kullandı. 

-Dışişleri bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile ortak basın toplantısı düzenledi; toplantıda Trump'ın yaptığı paylaşıma istinaden açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu; 'Müttefikler Twitter, sosyal medya üzerinden görüşmez. Kullandığı tehdit diline gelince, biz hiçbir tehditten korkmayacağımızı ve pabuç bırakmayacağımızı kendisine defalarca söyledik' dedi. 

-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 'Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu'nda alınan kararlara göre ,30 adet ilacın bedeli ödenecek ilaçlar listesine dahil edildiğini bildirdi.  Yenilenen liste; antibakteriyel ilaçlar, kalp hastalıkları  ilaçları, vitamin destek grupları, KOAH, epilepsi, analjezik, antitrombotik, demir ilaçları ve solunum yolu hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçları içeriyor. 

-Sakarya'nın Arifiye ilçesinde doğal gaz hattında meydana geldiği düşünülen yangın üzerine itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir olayın, doğal gaz Bozüyük-Adapazarı ana dağıtım hattında heyelana bağlı olduğunu, tahmin ettiklerini söyledi.

-İzmir'in Torbalı ilçesinde, 4 arkadaşın ördek avlamak için bindikleri kayığın alabora olmasının ardından, Mustafa Ölmez, Erkin Ölmez ve Mesut Yıkılmaz'ın cansız bedenleri,arama kurtarma ekiplerince bulundu.Donmak üzereyken kurtarılan Hüseyin Karakuş'un tedavisi ise devam ediyor. 

- İran'ın başkenti Tahran'a bağlı Sefadeşt kırsalında 707 tipi bir kargo uçağının düştüğü bildirildi. Kırgızistan'dan İran'a gelen uçağın piste inişte alçalmaya geçtiği sırada kontrolden çıktığı ve 10 mürettebattan 7 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı belirtildi. 

- Polonya'da Gdansk şehrinin Belediye Başkanı Pawel Adamowicz, bir yardım etkinliği için sahnede bulunduğu sırada bıçaklı saldırıya uğradı. Hastaneye kaldırılan Adamowicz'in durumu ciddiyetini koruyor.

- Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 yılı Aralık ayı Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi verisini açıkladı. Buna göre; Tarım-ÜFE 2018 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 3,28, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,89 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,65 artış gösterdi. 2018 yılı Kasım ayı ‘Sanayi Üretim Endeksi' verisini de açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu; sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 azaldığını bildirdi.  

- 14 Ocak Pazartesi borsa piyasalarında ; BİST % 0.64 azalarak 91,101, Dolar % 0,92 yükselerek 5,5177, Euro % 0,87 yükselerek 6,3275, Altın % 1,75 yükselerek 229,82, Petrol % 0,93 azalarak 59,92, Bono % 1.32 azalarak 18,69'dan işlem gördü.

- 15 Ocak Salı günü bazı illerimizde en yüksek hava sıcaklıları şöyle; Ankara ve İstanbul'da 6, İzmir'de 8, Antalya'da 14 derece olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.