alexa verify
Gün Özetleri / 20.06.2019 17:41

Haber Turu 20 Haziran 2019 Perşembe

20 Haziran 2019 Perşembe, Yurt ve dünya bültenlerinden derlenen haber bülteni. Günün son video haberleri. Günün önemli gelişmeleri Haber Turu programımızda.

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı basın mensuplarıyla Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Gazetecilik, hakikat arayışıdır. Her gazeteci bir arayış içindedir. Ancak hakikatin tecellisi için, tek derdi iktidarı devirmek olanlara gazeteci gözüyle bakmıyoruz. Hele ki kalemini, kamerasını terör örgütlerine verenler asla ve asla bizim gözümüzde gazeteci değildir." ifadesini kullandı.

 -Türkiye’de bir göç meselesinin olduğunu ve bu meselenin de biteceğini kimsenin düşünmemesini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “ Afganistan orada duruyorsa, Pakistan orada duruyorsa Afrika orada duruyorsa ve bunların sağlığa, adalete, gıdaya, eğitime ihtiyaçları varsa ve beni bağışlayın batılı devletler her şeyi acımasız bir şekilde zorlaştırıyorlarsa denge eşitsizliği giderek artıyorsa adam ne yapacak. Bana birisi bunu söylesin. Oradan çıkmaya çalışır. 100 milyon daha artacak Pakistan nüfusu, 100 milyon daha artacak Afganistan nüfusu, 1 milyon, 5 milyon değil 200 milyon tahmin ediliyor da ben ürkütmemek için 100 milyon diyorum” ifadelerini kullandı.
 
- Millet ittifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Sayıştay raporunda geçen kendisiyle ilgili olan iddialarla ilgili oalrak; 'Rapor doğru. İşçilerin haklarını koruduğum için Sayıştay raporundayım. Zarar denilen şey çalışanlarıma vermiş olduğum tavan ücretinin üstündeki rakamdan dolayı. Yani ben Beylikdüzü Belediyesi'nde çalışanları düşündüğüm için Sayıştay'da sorgulanıyorum. Lüks araçlar veya usulsüz tahsisler vs. değil, belgesi burada. Arkadaşlarım dağıtacaklar. Umarım yayınlarlar. Ben unutmuştum, Sayın Yıldırım'a hatırlatması için yürekten teşekkür ediyorum' dedi.

 -Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, ''İster Kürtçe, ister Gürcüce, ister Çerkesçe anadilini yaşatmak isteyen bütün etnik gruplara her türlü desteği vereceğiz" dedi.
 
-FETÖ’nün darbe girişiminin en kritik davalarından 224 sanıklı Genelkurmay Çatı davasında karar çıktı. 16'sına 141 kez olmak üzere 128 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Darbe girişimin asker kanadının 1 numarası olmakla suçlanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk ile ,Hulusi Akar'a darbeyi tebliğ eden sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyesi eski Tümgeneral Mehmet Dişli ve darbe bildirisinde imzası olan sözde 'Yurtta Sulh Konseyi' üyesi eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç, 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan isimlerden... Cumhurbaşkanı eski Başyaveri Ali Yazıcı ise 1 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 33 sanık ise davada beraat etti.
 
-Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ’nün darbe girişimi çatı davasında verilen kararla ilgili olarak “Hak edenin hak ettiği cezayı aldığı bir yargılama olmuştur" dedi.

 -İstanbul'da terör örgütü DHKP/C'ye yönelik operasyonda, İçişleri Bakanlığının aranan teröristler listesi "gri" kategoride yer alan ve örgütün sözde Türkiye Komitesi Sorumlusu Kamile Kayır'ın da arasında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

 -Türkiye Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklarının hakkını korumak için Yavuz sondaj gemisini uğurladı. Yavuz, temmuz başında KKTC açıklarında ruhsat sahası üzerinde ilk sondajına başlayacak.

-Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda vahşice katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporunda Türkiye'ye yönelik olan , ''Kaşıkçı cinayetine ilişkin kamuya açık bir soruşturma gerçekleştirin ve elinizdeki bilgi ve kanıtları yayınlayın. Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun önüne Basın Özgürlüğü’nü temsil eden bir heykel dikin. Alternatif olarak, Washington DC’de yapıldığı gibi konsolosluğun yer aldığı sokağa Kaşıkçı adını verin.'' tavsiyeleri dikkat çekti.
 
-20 Haziran 2019 Perşembe günü borsa piyasalarına göz atalım; BİST %1.56 artarak 95.716, Dolar % 0.82 azalarak 5.7386, Euro %0.01 azalarak 6.5041,  Altın % 0.64 artarak 254.85, Petrol %2.86 artarak  63.59, Bono % 6.91 azalarak 20,33 dan işlem gördü.

-21 Haziran 2019 Cuma  günü en yüksek hava sıcaklıkları Ankara 28 ,Antalya 29, İstanbul 30  ve İzmir  33 derece olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.