alexa verify
Gün Özetleri / 22.04.2019 18:28

Haber Turu 22 Nisan 2019 Pazartesi

22 Nisan 2019 Pazartesi, Yurt ve dünya bültenlerinden derlenen haber bülteni. Günün son video haberleri. Günün önemli gelişmeleri Haber Turu programımızda.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıya ilişkin, "Olay tüm boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Şiddeti asla tasvip edemeyiz" ifadelerini kullandı.

- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu basın toplantısı düzenledi. Bakan Soylu, "Olayın dışardan bir provokasyonla ilgili olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlamadık" dedi.

- Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’da maruz kaldığı saldırı ve linç girişimine tepki gösterdi.Twitter hesabından bir paylaşım yapan Gül, “Ana muhalefet lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na bugün yapılan saldırıyı kınıyorum. Siyaset diline hâkim olan nefret söyleminin tehlikesi umarım artık fark edilir” ifadelerini kullandı.

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na dün yapılan saldırı hakkında konuşan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Saldırı bir şehit cenazesinde oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Terörün her türlüsü ile mücadelemiz sonuna kadar kararlılıkla sürecek. Yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Sorumlularla ilgili yasal işlemler yapılmaktadır ve yapılacaktır" dedi.

- CHP, yurt genelinde Kılıçdaroğlu'na saldırıyı kınamak için meydanlara çıktı. İstanbul'daki eylemin adresi Şişhane Meydanı'ydı. Okunan ortak mesajda "Türkiye'yi korku ve terör ortamına sürüklemeye çalışanlara karşı uyanığız" denildi ve gereken önlemleri almayan Ankara Valisi Vasip Şahin ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifaya çağırıldı. 

- 31 Mart mahalli idareler seçimine ilişkin YSK cephesinde olağan itiraz süreçleri bitti. AK Parti ve MHP özellikle İstanbul için olağanüstü itiraz sürecinde dilekçelerini YSK’ya sundu.YSK Başkanı Sadi Güven önderliğinde kurul üyeleri toplanarak itirazı bugünkü toplantıda gündeme aldı. 

- Milyonlarca işçiye müjdeli haber Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nden geldi. Yüksek Mahkeme, gerçek ücret üzerinden SGK primlerinin yatırılmamasının işçiye haklı fesih hakkı vereceğine, haklı sebeple fesihte işçiye kıdem tazminatı ödeneceğine hükmetti.

- İstanbul Kağıthane'de istinat duvarı yıkılan dört katlı bir bina çöktü. Binanın çökmeden önce tahliye edildiği ifade edildi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, risk altındaki 10 bin tahliye edildi.

- Gazete Financial Times, ABD'nin Türkiye dahil 8 ülkeyi İran yaptırımlarından muaf tutmaya son vermeyi planladığını yazarken, Türkiye'nin, İran'la petrol anlaşmalarını iptal etmesi yolunda baskı altında kalacak ülkeler arasında olduğuna dikkat çekti.

- Sri Lanka’da dünkü Paskalya törenleri sırasında kilise ve otellere yönelik düzenlenen bombalı terör saldırılarında ölenlerin sayısı arttı.Saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısının 290'a çıktığı, yaralı sayısının ise 500'ün üzerinde olduğu kaydedildi.Terör saldırılarına tüm dünyadan tepki yağdı. 

- Ukrayna'nın 41 yaşındaki en ünlü komedyeni Vladimir Zelenskiy, ilk kez adım attığı siyaset sahnesinde kısa sürede büyük bir halk desteğini arkasına alarak devlet başkanı seçildi.

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığından 35'i görevde 50 astsubay için FETÖ soruşturması kapsamında gözaltı kararı verdi.

- Erzurum'un Karaçoban ilçesinde, 4 yaşındaki Furkan Y'nin kaybolmasına ilişkin arama çalışmalarında 5 gündür bir iz bulunamazken, küçük çocuğun babası, amcası, dedesi ve babaannesi gözaltına alındı. Yakınlarının ifadesi doğrultusunda köy mezarlığında kazı yapıldı. Kazıda bulunan kemiklerin Furkan'a ait olmadığı, 3 yıl önce vefat eden bir çocuğun cesedine ait olduğu belirtildi. Küçük Furkan'ı arama çalışmaları bugün de devam edecek.

- İstanbul Adli Tıp ve İhtisas Kurulu'nun, Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili verdiği, "Vücudundaki kırıkların, apartmanın çatısından düşmesiyle mümkün" olduğunu belirten raporu değerlendiren baba Şaban Vatan, "Rabia'nın sol ayağı kopma noktasına gelmişti. Tıbben de atardamarı kopmuştu. Ancak düştüğü iddia edilen ve bırakıp konulduğu yerde bir damla kan yoktu. Rabia'nın üzerinden alınan toz örnekleriyle metruk binadan alınan toz zerrecikleri karşılaştırıldı ve aynı çıktı" dedi

- 22 Nisan Pazartesi günü borsa piyasalarına göz atalım; BİST %0,78 azalarak 96.103, Dolar %0.40 artarak 5.8329, Euro %0.31 artarak 6.5623,  Altın %0.44 artarak 239.41, Petrol %2.54 artarak 73.78, Bono %1.39 artarak  21.19  'dan işlem gördü.

- 23 Nisan 2019 Salı günü en yüksek hava sıcaklıkları Ankara, 8, İstanbul 17, İzmir 23 , Antalya 23 derece olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.