alexa verify
Gün Özetleri / 05.04.2019 18:09

Haber Turu 5 Nisan 2019 Cuma

Günün önemli gelişmelerini Haber Turu programımızda vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan yerel seçimlerle ilgili; 'Seçim süreci bitmiştir. Şimdi olayın mahkeme süreci var. YSK, mahkeme sürecinin adeta patronudur. Nihai karar oradan çıkacaktır. Her parti itiraz sürecini çalıştırıyor. İlde alınan neticeler bizim yaptığımız çalışmalarla örtüşmüyorsa, bizim için nihai merci, Yüksek Seçim Kuruludur.' dedi.
Ayrıca 'S-400 Rusya'daki görüşmelerimizde önemli bir yer tutuyor. S-400 süreci bizim için işliyor. ABD'den dördüncü F-35 de kısa sürede gelecek. 'açıklamasında bulundu. 

-Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım açıklama yaptı. 'Karşılıklı itiraz yapıyorlar. Bunlar değerlendiriliyor. Bir yandan da sayımlar devam ediyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi şu anda beklemekten başka yapacak faaliyet yok. YSK bütün bu süreci yönetecek. Daha sonra da kararını açıklayacaktır.' dedi.

-Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonuçlarına itirazlara ilişkin açıklamada yaptı.
 
-NATO'nun kuruluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Beyaz Saray'da bir araya geldi,Yaklaşık 40 dakika sürdüğü ve verimli geçtiği belirtilen görüşmede, Türk-Amerikan ilişkilerine dair son gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

 -AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, seçim itirazlarına yönelik yeni açıklamalarda bulundu. "ABD Dışişleri Sözcüsü'nün Türkiye'deki seçim süreciyle ilgili yaptığı açıklama kınanacak bir açıklamadır." diyen Çelik, "Her konuda konuşan CHP sözcülerin dışarıdan yöneltilen Türkiye'nin seçim kapasitesine ilişkin açıklamaları göz önünde bulundurmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilere açıklamasında, 31 Mart seçim sonuçlarına itirazın hukuki bir hak olduğunu söyledi ve   "Sandık başındaki görevlilerin maksatları, neye ve kimlere hizmet ettikleri mutlaka deşifre edilmeli." dedi.

-YSK Başkanı Sadi Güven YSK binası önünde gazetecilere süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.
 
-Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Ekrem İmamoğlu,katıldığı canlı yayında;  '17 ilçede geçersiz oyların sayımı bitti. 119 bin 652 oyun sayımı sonunda 2 bin 184 oy AKP adayına, 785 oy CHP'ye verildi. Şu anda aradaki fark 18 bin 742' dedi. ve AKP'lilere '25 ilçeyi siz aldınız bu nasıl şaibe?' diye sordu

-AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanlığı, usulsüz seçmen kayıtlarının seçim sonuçlarını etkileyecek derecede olduğunu gerekçe göstererek belediye meclis üyeliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptalini talep etti. İl seçim kurulunun başvuruyu reddettiği öğrenildi.

 -Türkiye Komünist Partisi’nden,Tunceli Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, merkez ilçe seçim kurulundan mazbatasını aldı.Adliye çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ve uzun bir çalışma, döktükleri ter ve mücadele karşılığı mazbatayı aldıklarını belirten Tunceli’nin yeni belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu,Hediye ve çiçek istemiyoruz, sokak hayvanlarına katkı yapın" dedi.
 
-Yalova’da AK Parti’nin, Yalova Belediye Başkanlığı ile ilgili kullanılan oyların tamamının sayılması kararı alan İl Seçim Kurulu’nun bu kararına Yüksek Seçim Kurulu dur dedi. YSK kararı iptal ederek CHP Belediye Başkanı Vefa Salman’ın başkanlığını onadı.

 -Atatürk Havalimanından İstanbul Havalimanına taşınma işlemi devam ediyor. Yolcusuz uçaklar belirli aralıklarla İstanbul Havalimanına teker teker geliyor. 45 saatlik taşınma süreci tamamlandıktan sonra gelen boş uçaklar tarifelerine göre seferlerine başlayacaklar. Toplam 150'nin üzerinde yolcusuz uçak Atatürk havalimanından İstanbul Havalimanına gelecek. 6 Nisan saat 14.00'te taşınma süreci sona erecek ve artık uçuşlar İstanbul Havalimanından yapılacak.
 
-Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 20.31'de, merkez üssü Sivrice olan 5,2 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Depremin 9,4 kilometre derinlikte meydana geldiği, çevre il ve ilçelerde de hissedildiği belirtildi. 
 
-Libya Ulusal Kurtuluş Ordusu (LNA) Komutanı Mareşal Halife Hafter’in, başkent Trablus’a yürüme emrinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bugün toplanacağı açıklandı. Hücuma geçen Mareşal Hafter Kuvvetleri, Trablus çevresindeki bölgeleri ele geçirmeye başladı.

-Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood Camilerinde 51 kişiyi katleden, 50 kişiyi de yaralayan terörist Brenton Tarrant’ın Christchurch Yüksek Mahkemesindeki ilk duruşması yapıldı.Duruşmaya, ülkedeki Müslümanların yanı sıra üst rütbeli emniyet yetkilileri ve dünyanın farklı ülkelerinden gazeteciler yoğun ilgi gösterdi. Terörist Tarrant, tutulduğu hapishanede mahkeme ile görüntülü bağlantı yapılacak bölümde gri hapishane kıyafetleri içinde ve elleri kelepçeli yer aldı.

-6 yıldan bu yana resmi olarak hizmet veren Surp Krikor Lusavoriç Kilisesindeki, Büyük Oruç ibadetinin tam ortasına denk gelen Miçing ayini için çok sayıda Ermeni Kayseri’ye geldi.Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Zadik Toker, "Her yıl olduğu gibi Paskalya orucu ile ilgili bir inanç turu bizimki. 7 haftalık Paskalya orucu olur. 7 haftalık orucun ortasına gelen zamanı alır Miçing dediğimiz olay. Bunun ilavesi olarak da buradan İskenderun ve Hatay’a devam edilecektir. Bu şekilde yapılan bir inanç gezisidir" diye konuştu.

-5 Nisan Cuma günü borsa piyasalarına göz atalım; BİST %0.52 azalarak 97.824, Dolar %0.19 azalarak 5.5821, Euro %0.16 azalarak 6.2725,  Altın %0.10 azalarak 232.16, Petrol %0.33 azalarak 69.17, Bono %4.46 azalarak  22.25  'den işlem gördü.

-6 Nisan Cumartesi günü bazı illerimizde en yüksek hava sıcaklıkları ; Ankara 21, İstanbul 15, İzmir 16, Antalya 17 derece olacak

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.