alexa verify
Gün Özetleri / 07.02.2019 18:59

Haber Turu 7 Şubat 2019 Perşembe

Günün önemli gelişmelerini Haber Turu programımızda vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz.

- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'de yaptığı temaslar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'den çekilme sürecini koordine etmek üzere Türkiye ile ABD arasında bir görev gücü kurulduğunu açıkladı. 

- ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Türkiye'yi ikiye bölünmüş gösteren harita paylaşımına da değinen Çavuşoğlu, "Tabii ki biz bu haritayı görünce tepki gösterdik arkadaşlarımız hemen devreye girdiler. Teknik ama vahim bir hata" dedi. 

- Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi  Delegeler Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, 'belediyelerimizle birlikte kaynağından sebze ve meyveleri alarak büyük şehirlerimizde maliyetinde vatandaşlarımıza sunacağımız adımları görmeye başlayacağız. Belediyeler sebze meyve satışına haftaya başlayacak.'dedi. 

- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda fiyatlarındaki artışa yönelik önümüzdeki haftadan itibaren gerekli aksiyonun alınacağını ve aracı sayısının azaltılacağını söyledi.

- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde yeni yol haritasını açıkladı buna göre; hedef her yıl 300 bin konutu dönüştürmek. Bunun 30 binini bakanlık ve TOKİ yapacak. Kalanı özel sektör yapacak.

- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un 1915 olaylarının yıldönümü olan 24 Nisan'ı “Ermeni soykırımını anma günü” ilan ettiğini açıklamasını kınadığını bildirdi ve 'Geçmişte yaşanan acı olayların günlük siyasi hesaplara malzeme yapılmasının, iki toplum arasında yeniden köprü kurulmasına yardımcı olmadığını' vurguladı.

- Halkların Demokratik Partisince  Mardin'de düzenlenen, Terör örgütü PKK ve teröristleri övücü mahiyette sözde marş okunan ve ölen teröristler için saygı duruşunda bulunulan aday tanıtım toplantısına ilişkin, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, 16 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

- İstanbul Valiliği, Kartal'da dün çöken 8 katlı binanın enkazından  3 kişinin cesedinin çıkarıldığını, 3'ü ağır 13 kişinin yaralı olarak kurtarıldığını duyurdu.  Kurtarma çalışmaları devam ediyor.

- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımıyla, 20bin sözleşmeli öğretmen ataması, yarın saat sabah 10.00'da MEB Başöğretmen Salonu'nda gerçekleştirilecek

- Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ülkesine insani yardım gönderilmesini reddederek, "Biz dilenciler ülkesi değiliz" demişti. Bugün de ABD'den yola çıkan yardım konvoyunu engellemek için Venezuela'daki Las Tienditas Köprüsünü tırlar ve barikatlarla kapattırdı.

- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi yönetmeliğine ilişkin taslak yayımladı. Taslağa göre, tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda 60 aya kadar yapılandırılabilecek.

- 6 Şubat Çarşamba borsa piyasalarına bir bakalım;BİST %0.7 azalarak 102,515, Dolar %0.69 artarak 5.2511 Euro % 0.44 artarak 5.9584, Altın %0.63 artarak 220.53, Petrol %0.34 azalarak 62.48, Bono sabit değerinde kalarak 18.40 dan işlem gördü.

 - 7 Şubat 2019 Perşembe günü en yüksek hava sıcaklıkları Ankara'da 8, İstanbul'da 11, İzmir'de 14, Antalya'da 16 derece olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.