alexa verify
Gün Özetleri / 08.07.2019 18:01

Haber Turu 8 Temmuz 2019 Pazartesi

8 Temmuz 2019 Pazartesi, Yurt ve dünya bültenlerinden derlenen haber bülteni. Günün son video haberleri. Günün önemli gelişmeleri Haber Turu programımızda.

- Bosna Hersek'e hareketi öncesi açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400'lerin yolculuk hazırlığının devam ettiğini söyledi. Mutabık kalınan tarihler olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bizden bu noktada şu tarih diye zorlamazsanız isabetli olur" dedi.

- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 16 Temmuz İzmir Yaz Konserleri kapsamına  temmuzda şarkıcı Sıla'nında dahil edilmesine gelen eleştiriler üzerine Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Ersoy açıklamasında, “Devletimiz, milletimizin sesini duyar, dinler ve gereğini yapar. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Milletimizin hassasiyeti bizim hassasiyetimizdir. Eleştirilere kulak tıkamamız düşünülemez. Bu çerçevede Temmuz konser programımızı revize edeceğimizi kamuoyumuzun bilgisine sunarız” dedi.

- KKTC İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer, Eşkişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve eski İBB başkanlarından Nurettin Sözen, Başkan Ekrem İmamoğlu'na ayrı ayrı tebrik ziyaretlerinde bulundu.

- Ali Babacan kurucusu olduğu AK Parti’den istifa ettiğini duyurdu. Babacan istifasını duyurduğu metinde yeni parti hazırlıklarına ilişkin ilk resmi açıklamasını da kamuoyu ile paylaştı.Babacan açıklamasında; ''Türkiye'nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz. Bu süreçte, aynı ahlaki ve toplumsal sorumluluğu hisseden çok sayıda insanla tanışmış olmak da bizim için çok sevindirci olmuştur.İnanıyorum ki, karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü ancak, temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır. Beraberce çalışmak ve ortak aklı hedeflemek zorundayız. Çalışmalarımızın bağımsız ve özgür bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Her konuda beyaz sayfalarla işe başlamak gerekmektedir."dedi. 

- HDP Eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yargılandığı davadaki iddialara ve yargı sürecine dair açıklamalarda bulundu. Twitter hesabından bu sabah attığı 30 tweetle, 8 maddede halinde iddialara yanıt veren Demirtaş, "Bu anlattıklarım dışında söylenen her şey yalandır, iftiradır. Bizler barış ve demokrasi için, birlikte yaşam için büyük fedakarlıklar yaptık ve bedeli bu oldu. Neden siyasi rehine olduğumuzun daha da iyi anlaşıldığını umuyoruz" dedi. 

- Irak'ın kuzeyindeki Zap ve Gara bölgelerine Pençe Harekatı ile koordineli düzenlenen hava harekatlarında 4 terörist etkisiz hale getirildi. Öte yandan İçişleri Bakanlığı da Hakkari’nin Çukurca ilçesinde düzenlenen operasyonda 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

- Yunanistan'da erken genel seçimde iktidarı kaybeden Aleksis Çipras, demokrasilerde değişimin doğal ve demokrasinin özü olduğunu ifade ederek, “Miçotakis’i arayarak kendisini zaferinden dolayı tebrik ettim. Halkın iradesini saygı göstereceğiz.” diye konuştu.

- Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerde Batı Trakya Türk azınlığına mensup üç aday Meclise girmeye hak kazandı.Değişiklik Hareketi Partisinden (KİNAL) İlhan Ahmet, İskeçe ilinde Radikal Sol İttifak Partisi’nden (SYRİZA) Hüseyin Zeybek ve KİNAL'den Burhan Baran milletvekili seçildi.

- İngiltere'nin ABD Büyükelçisi Kim Darroch'ın sızan elektronik postalarında, Donald Trump yönetimi, beceriksiz, özgüvensiz olarak tanımlanıyor.İngiltere Hükümeti, elektronik postaların basına sızdırılmasıyla ilgili inceleme başlattı.

- 08 Temmuz 2019 Pazartesi günü borsa piyasalarına göz atalım; BİST %1.14 azalarak 98.499, Dolar % 1.77 artarak 5.7277, Euro % 1.95 artarak 6.4352,  Altın % 2.20 artarak 258.85, Petrol %0.33 artarak 64.44, Bono sabit değerinde kalarak 18,98 den işlem gördü.

- 09 Temmuz 2019 Salı günü en yüksek hava sıcaklıkları Ankara 33,Antalya 34, İstanbul 32  ve İzmir  36 derece olacak

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.