alexa verify
Gün Özetleri / 01.04.2019 01:18

Haber Turu Seçim Özel 31 Mart

31 Mart Yerel Seçimlerin tüm önemli gelişmelerini Haber Turu Seçim Özel programımızda vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim sonuçlarına ilişkin ilk açıklamasını yaptı. Erdoğan son dakika yaptığı açıklamasında "Ülkemize diz çöktürmeye çalışanlar bir kez daha hüsrana uğramıştır. Bu onurlu duruşları sebebiyle 81 vilayetimizdeki her bir vatandaşımıza teşekkür ediyorum" dedi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. Yıldırım; ''İstanbul'da seçimi kazandık. İstanbul halkının bize verdiği yetki için teşekkür ediyorum. Yoğun bir çalışma ortaya koyan herkese teşekkür ediyorum. Sonuçlar İstanbul'umuz için hayırlı uğurlu olsun. Teşekkürler İstanbul.'' ifadelerini kullandı.

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, kendi ellerindeki veriyle Anadolu Ajansı'nın verilerinin farklı olduğunu söyleyerek YSK ve AA'yı verileri yeniden kontrol etmeye çağırdı. İmamoğlu; ''Bu tarihi bir görev ve çağrıdır. Tüm devlet memurlarına ve görevli insanlara teşekkür ediyorum. Tarihi bir görevdir ve tek bir oyun dahi vebali üzerinizedir.'' dedi. Ekrem İmamoğlu bu açıklamasının ardından bir kez daha basın açıklaması yaparak;  kendi ellerindeki verilerle Anadolu Ajansı'nın verilerinin farklı olduğunu belirtti ve Anadolu Ajansı ile Yüksek Seçim Kurulu'nu verileri yeniden kontrol etmeye çağırdı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yaptığı açıklamada, "31 Mart't seçimlerinin sonuçları siyasette rekabetin önemini gösterecektir. Millet İttifakı başarılı bir sonuç aldı. Bugünden itibaren yalnız iktidar partileri değil, muhalefet partileri de attıkları her adımı dikkatle hesaplamalıdır" dedi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu "Bizim elimizdeki verilere göre İstanbul'da Ekrem İmamoğlu kazanmış durumda. Islak imzalı tutanaklara bakıyoruz. Buradan İstanbul'daki bütün arkadaşlarıma sesleniyorum; 48 saat hiç kimse uyumayacak" açıklaması yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin kesin olmayan sonuçları ortaya çıkmıştır. Ülkemiz tarihi bir süreç ten geçmiş, iç ve dış mihrakların her türlü tuzak ve tezgahına rağmen demokratik seviyesinin yükseldiğini tekraren göstermiştir. dedi. 

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Ankara'da zafer konuşması yaptı. Yavaş, "Özhaseki'nin kirli siyaseti kaybetmiştir" dedi.

Şırnak Belediye Başkan adayı AK Partili Mehmet Yarka'nın, sandıkların yaklaşık yüzde 70'inin açılmasıyla resmi olmayan sonuçlara göre en yakın rakibi HDP adayını geçtiği iddiasıyla kent merkezinde kutlamalar yapıldı.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde büyükşehir belediye başkanlıkları için yarışan 316 adaydan 36'sı kadın. Seçmenler tercihini yaptı. Buna göre Gaziantep'te AK Parti adayı Fatma Şahin ile Aydın'da CHP adayı Özlem Çerçioğlu zafere ulaştı.

Yüksek Seçim Kurulu, yayın yasağı kalkmadan seçimlerle ilgili yayına giren kanallar hakkında suç duyurusunda ve RTÜK'e ihbarda bulundu.

Tunceli artık Ovacık Eski Belediye Başkanı, Mehmet Fatih Maçoğlu'na emanet. Maçoğlu'nun zaferi ile Tunceli HDP'den TKP'li bir yöneticiye geçiş yapmış oldu. Maçoğlu'nun zaferi, sosyal medyada da Türkiye'nin ilk komünist baskanı ifadeleriyle geniş yer buldu. 

Haber Turu Seçim Özel bölümümüzü burada noktalıyoruz. Yarın yeni gelişmelerle karşınızda olacağız. Ülkemiz için hayılı sonuclar dileklerimizle, iyi geceler, hosçakalın. 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.