alexa verify
Yaşam / 19.10.2018 14:10

İlk kez kamp yapacaklara tavsiyeler

Kamp kurmak her ne kadar zor gözükse de OgünTv olarak sizler için hazırladığımız bu videoyu izleyerek kamp sürecinizi oldukça kolaylaştırabilirsiniz!

İlk olarak hava duruma bakmaya unutmayın. O sıcak güneşin altında çay içeyim diye düşünürken sağanak yağmurda arabanızın içine sıkışmak zorunda kalabilirsiniz.

Tabi gitmeden önce arabanızın tüm kontrollerini yaptırmayı da atlamamanızı öneririz. Kamp kurmaya ıssız, sakin yerlere gitme planı yapıyorsunuz, kuşların cıvıltıları içinde, mis gibi yeşilliklerin arasında keyif yapma hayalleri kurarken arabanız sizi yarı yolda bırakması bütün hayallerinizi suya düşürebilir. Gideceğiniz mesafe kısa bile olsa arabaya binecek yük, çıkacağı yokuş, geçeceği taşlı yolları hesaba katarak temkinli olmakta fayda var.

Gitmeden önce alışveriş listesi yapın. Kaç gün kalacağınız, nereye gideceğiniz, neler yapacağınız göz önünde bulundurmak, yaptığınız alışveriş listesinin size çok büyük bir katkısı olacak. Peki yiyecekler dışında yanınıza mutlaka almanız gereken kamp malzemeleri sizce neler? Uyku tulumu, mat ve kafa feneri götürecekler listenizin en başında olmalıdır. Bunun yanı sıra havlu, ıslak mendil, kâğıt havlu, el sabunu, diş fırçası gibi önemli şeyleri mutlaka yanınızda bulundurun.

Yanınıza alacağınız yiyeceklerin enerji verici şeyler olmasına dikkat edin. Enerji verici derken, kalitesiz tatlılar değil, fındıklı-pekmezli barlar gibi hem besleyici hem de enerji verici besinler olmalıdır. Bunun yanı sıra akşam ateşinde marshmallow kızartmayı her kampçıya öneririz.
Yanınıza mutlaka polar alın. Mevsimin ne olduğu fark etmez. Gideceğiniz yerin neresi olduğu hava koşullarına bağlı olarak ince ya da kalın ceketler yanınızda mutlaka bulundurun.

Sinek kovucu almayı unutmayın. Gece gündüz demeden ortada gezen çeşit çeşit sinekler sizi ısırdığı zaman kampın artık hiçbir tadı tuzu kalmaz.

En önemli detaylardan birisi, çadırınızın fermuarını açık bırakmayın. Siz sabah serinliğinde doğa yürüyüşü yaparken dost canlısı olmayan böcek arkadaşlarımız çadırınızı ziyarete gelebilir. Özellikle böcek fobisi olan kişiler için altın niteliğinde bir tavsiye bu.

Son tavsiyemiz ise önemsemediğiniz eski kıyafetlerinizi giyinin. Doğa yaşamında herşey mümkündür. Çamur lekeleri, toprak lekeleri, yaprak lekeleri çıkması en zor lekelerdendir. Ateş başında kıvılcım sıçrayabilir, ağaç dalına takılabilirsiniz. Kirlendiği veya yırtıldığı için üzülmeyeceğiniz kıyafetler giymeniz en iyisi olacaktır.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.