alexa verify
Siyaset / 14.04.2017 15:26

Kararsızların büyük çoğunluğu evete döndü

Sağlık Bakanı Akdağ, halk oylamasına ilişkin, 'Tahmin ediyorum ki kararsızlar yüzde 10'lardan 3'lere kadar indi ve onların da büyük bir çoğunluğu 'evet'e döndü. Şahsi kanaatim şu anda 'evet'ler önde gidiyor.' dedi.

Akdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 'kontrollü darbe' iddiasına ilişkin soru üzerine, Kılıçdaroğlu'nun yıllardır temelsiz ve delilsiz iddialar ortaya attığını söyledi.

Bakan Akdağ, 15 Temmuz gecesi 249 şehit verildiğini, birçok insanın engelli hale geldiğini, tankların insanların üstünden geçtiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dikkat ederseniz, arkasından 'Şu şu ve bir de şu sebeple kontrollü darbe.' falan demiyor. 'Bende bilgiler var, sonra onları açıklarım.' diyor. Bu, insana, insanımıza, demokrasimize, milletimize saygısızlık, gerçekten şehitlerimize saygısızlık, gazilerimize saygısızlık. Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı'ndan ayrılırken temas kurduğu iddiasına, 'İspat ederlerse istifa ederim.' diyor ya, kendisi telefon açmamış olabilir. 10 dakikadan daha kısa bir süre içerisinde orada darbeciler tanklarıyla dururken nasıl çıkmış, onu bir anlatsın. Nasıl o kadar kolaylıkla oradan bırakıvermişler Kılıçdaroğlu'nu?" 

"Kılıçdaroğlu'nun FETÖ meselesinde bir yumuşak karnı var"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, suikastçilerden kurtularak İstanbul'da darbenin göbeğine indiğini, kaçmadığını anlatan Akdağ, şunları kaydetti:

"Çok açık ifade edeyim, Kılıçdaroğlu'nun FETÖ meselesinde bir yumuşak karnı var. Genel başkanlığa geliş şekline bakalım, o zaman Sayın Baykal'la ilgili kasetler vesaireler, bu kasetleri sonradan FETÖ'nün yaptığı ortaya çıktı, onun hemen peşinden Kılıçdaroğlu geldi. Mantıken elbette işkillendiriyor. Dolayısıyla Sayın Kılıçdaroğlu'nun muhtemelen bir diyet borcu var ve o diyet borcunu ödüyor ama yanlış yapıyor. FETÖ konusunda millet çoktan fikrini verdi."

"İspat edemeyeceği iddialar ortaya atıyor"
Kılıçdaroğlu'nun, ispat edemeyeceği iddiaları ortaya atarak korkunç bir yanlış yaptığını ve onların altında kaldığını belirten Akdağ, "kontrollü darbe" iddiasıyla ilgili delili, kanıtı neyse çıkıp söylemesi gerektiğini vurguladı. 

Akdağ, "16 Nisan'ı bekliyorum derse, zaten saçmalamış olur. Tam zamanı işte, çıksın anlatsın bunları." diye konuştu.

"Kararsızlar azaldı, evet oyları arttı"
Ana muhalefet partisi ve 'hayır' diyen diğer partilerin, "Tek adamlık" gibi sloganlarla vatandaşın kafasını biraz karıştırdığını ancak maddeler anlatılınca meselenin anlaşılmaya başlandığını aktaran Akdağ, değişiklikle Türkiye'nin önünün açılacağı anlaşılınca kararsızların azaldığını ve "evet" oylarının arttığını kaydetti.

Vatandaşların, bozkurt veya Rabia işaretiyle ya da HDP'lilerin işaretiyle oyunun rengini belli ettiğini söyleyen Akdağ, "Aslında, son derece demokratik bir ortamda vatandaş kararını verme fırsatını buldu. Bunu biz anketlerin dışında da gözlüyoruz. Tahmin ediyorum ki bir ay öncesine kıyasla kararsızlar yüzde 10'lardan 3'lere kadar indi ve onların da büyük bir çoğunluğu 'evet'e döndü. Şahsi kanaatim şu anda 'evet'ler önde gidiyor." dedi.

Akdağ, önceki sistemde milletin seçmediği bir cumhurbaşkanı olduğunu ve cumhurbaşkanının Bakanlar Kurulu kararlarından üst düzey bürokrasinin atanmasına kadar büyük yetkileri bulunduğunu hatırlatarak, "Aslında söylenenin tam tersine biz, yetkileri ile birlikte sorumlulukları da artan yeni bir cumhurbaşkanlığı sistemi getiriyoruz. Tek adamlıkla bunun uzaktan yakından alakası yok çünkü Meclis belli bir çoğunlukla cumhurbaşkanını zamanı dolmadan seçime dahi götürebiliyor." dedi.

Hastaların sandığa taşınması hizmeti
Akdağ, Sağlık Bakanlığının "evde sağlık hizmeti" kapsamında hizmet alan ve hastanede tedavi gören hastalara talepleri halinde 16 Nisan'da oy vereceği sandıklara taşıma hizmetine ilişkin soru üzerine, evde sağlık hizmeti alan kayıtlı 300 binin üzerinde vatandaş bulunduğunu bildirdi.

Vatandaşların "444 38 33" numaralı telefonu sadece seçim günü için değil daha sonra evde sağlık hizmeti alma ihtiyacı olduğunda da arayabileceğini belirten Akdağ, seçim günü mevcut ekiplerin yeterli olmaması halinde ilave ekipler ve araçlar görevlendirileceğini aktardı.

Bunu herkesin alkışlaması gerekirken yaptıkları her şeye 'kötü' deme ihtiyacı duyan bir muhalif kanat olduğunu aktaran Akdağ, demokratik hakkın kullanılması için 16 Nisan'da bu hizmeti layıkıyla vermeye çalışacaklarını vurguladı.

"Kimyasal silah kullanıldığı incelemelerimizde kesinleşti"
Akdağ, Beşşar Esed rejiminin 4 Nisan'da İdlib'deki kimyasal silah saldırısında yaralanarak Türkiye'de tedavi altına alınanların sağlık durumuna ilişkin soru üzerine, "Türkiye'ye 34 vaka intikal etti. 34 vakadan 25'i tedavileri yapılarak hastanelerden çıkarıldılar. 3 kişinin tedavisi Hatay Devlet Hastanesinde devam ediyor. Maalesef 6 kişi de hayatını kaybetti. Başlangıçta 3 kişiydi bu sayı, bugün itibarıyla 6 kişi hayatını kaybetti." açıklamasında bulundu.

Hem tedavi gören hem de hayatını kaybeden kişilerin adli incelemelerini yapmak üzere Adalet Bakanlığı ile çalıştıklarını belirten Akdağ, "Neticesinde özellikle idrar numunelerinde sarin gazı kullanıldığına dair çok net, kesin sonuçlar elde ettik. Otopsi sonuçları da bunlara işaret etti. Adli tabiplik de otopsi sonuçlarını yakında açıklayacaktır. Yani Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı bizim incelemelerimizde kesinleşti." şeklinde konuştu.

Şarkıcı İbrahim Erkal'ın sağlık durumu
Akdağ, şarkıcı İbrahim Erkal'ın sağlık durumuna ilişkin soru üzerine, bu konuda insanları mutlu edebilecek bir haber veremediğini ifade etti.

Erkal'ın, gece yarısından sonra evine çıkamadan yaklaşık 1,5 saate yakın bir yerde baygın yattığını ifade eden Akdağ, burada muhtemelen bir beyin kanamasının meydana geldiğini ve bu kanamadan sonra düşmeden kaynaklı yine beynin kemiği altında da ikinci bir kanamanın meydana geldiğini kaydetti. Akdağ, "Ona müdahale ettiler. Ama beyin dokusunda meydana gelen kanamaya zaten cerrahi olarak müdahale edilemiyor. Onun için destek tedaviler yapılıyor. 'Cenab-ı hak şifalar ihsan etsin' diyoruz." şeklinde konuştu.

Şehir hastaneleri
Akdağ, "Şehir hastanelerinden bir kısmının açılışını gerçekleştirdiniz. Hasta kabulüne başlanan bu hastanelerle ilgili vatandaşların ilk izlenimleri nasıl? Bu yıl içinde kaç şehir hastanesi hizmete girecek?" sorusu üzerine, bu yıl Mersin, Yozgat ve Isparta'da şehir hastaneleri açıldığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "bütün büyük şehirlerde birer şehir hastanesi olacak" şeklinde talimatı olduğunu vurgulayan Akdağ, 30 büyük ilde ve bunun dışındaki bazı illerde de şehir hastaneleri açacaklarını aktardı.

"Planladığınız il var mı?" sorusuna Akdağ, şu yanıtı verdi:
"En sonuncusu Kars. Böyle bir kaç şehir daha olacak..Önemli olan verilen hizmetin niteliği. Diyelim ki açık kalp ameliyatı yapmıyorsak, yapmaya başlayacağız ya da şimdi çok önemli bir yeni hizmete başlıyoruz. Bu felç geçirenleri de tıpkı kalp krizi geçirenler gibi şöyle birkaç saat içerisinde ilgili merkeze ulaştırıp, felç geçirmesine sebep olan beyin damarını anında açma. Bu neyi sağlıyor? Bu kişinin sonraki hayatını felçli olarak geçirmesini engelliyor.

Helikopter ambulans ya da normal ambulansın olması gerektiğinin altını çizen Akdağ, "Ekip 24 saat hazır bekleyecek ve ara istasyonlara uğramayacak, gereksiz bürokrasiyle karşılaşmayacak. Ambulanslarımız birer yoğun bakım ünitesi gibidir. Bir hasta alındığı zaman bir kalp krizi ya da felç hastası hangi merkeze götürüleceği belli. Bütün bu hizmetleri vereceğimiz hastaneler şehir hastaneleri olarak geliştirildi." dedi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.