alexa verify
Genel / 11.01.2019 19:35

Kastamonulu çiftçiler, Kendir dikimine hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Kenevir üreteceğiz' açıklaması Kastamonu'da sevinçle karşılandı. Kastamonulu çiftçiler, tekrar kendir dikimi yapabileceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Tarım Bakanlığımız bir çalışmanın içerisine giriyor ve yeniden kenevir üreteceğiz’ şeklindeki açıklaması Kastamonu’da sevinçle karşılandı.

Kastamonulu çiftçiler, 1940’lı yıllardan itibaren 2002 yılına kadar tek ekonomik geliri olarak kenevir üretimi yapıyordu. Fabrikaların kapanması ve kenevir üretiminin yasaklanmasıyla birlikte Kastamonu’da hem göç yaşandı hem de çiftçiler alternatif ürünler ekmeye başladı. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bize dost görünen düşmanlar, ülkemden kenevir üretimini aldı. Şimdi keneviri dışarıdan ithal ediyoruz. Tarım Bakanlığımız bir çalışmanın içerisine giriyor ve yeniden kenevir üreteceğiz” ifadeleri en çok Kastamonu’da sevinçle karşılandı. 1940’lı yıllardan itibaren kenevir üretimi yapan Kastamonulu çiftçiler, kenevir üretiminin yasaklanması ve fabrikaların kapanmasıyla birlikte 2002 yılından itibaren kenevir üretmeyi bıraktı. Kenevir yerine sarımsak veya şeker pancarı ekimi yapan çiftçiler, istedikleri ekonomik geliri de elde edemeyince iş bulma ümidiyle topraklarını terk ederek Kastamonu’dan İstanbul’a göç etti. 

Bu gelişmeler ışığında Kastamonulu çiftçiler, kenevir üretimi için iyi bir fiyatlandırma yapılması durumunda tekrar üretmeye başlayabileceklerini söylediler. 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.