alexa verify
Yaşam / 01.02.2018 16:27

Obezite hastaları Diyarbakır'da mağdur oluyor

Diyarbakır’da yaşayan ve 120 kilo üzeri olan vatandaşların tedavi için gerekli olan MR cihazını kullanamıyorlar.

OGÜNhaber/Diyarbakır / Mehmet Yasin ASLAN -  Galip Yanar iki ay önce bacak ağrısı rahatsızlığı ile Diyarbakır ilinin en büyük hastanesi Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne gitti. Yapılan tetkiklerden sonra uzmanlar MR sonuçlarını görmek istedi. Galip beyin 149 kilo olması ve hastanelerin bu kilo için MR Cihazı bulunmaması, tedavi için doktorların istediği sonuçların alınamamasına yol açıyor.

Radyoloji personelinin MR cihazının 110 kiloya kadar olan hastalara hizmet verdiğini söylemesi üzerine gerekli sonuçları alamayan Galip Yanar, istenen tetkikler için Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine gidiyor. Galip Yanar oradaki radyoloji personeli tarafında da MR cihazına sokulamıyor. Bu sefer maksimum 120 kiloda olan hastaları kabul edildiğini öğrenen Galip Yanar civardaki hastanelerin imkanlarını araştırsa da alması gereken sağlık hizmetini alamıyor.

İhtiyacı olan cihazların sadece İstanbul ve Ankara’da bulunması ve Yanar’ın o illere gidebilecek imkanının olmaması üzerine hasta kaderine terkedilmiş oluyor.

Çağımızın hastalığı olan obezitenin oluşturabileceği rahatsızlıkların tedavisinin Güneydoğu Anadolu bölgesinde giderilemiyor olması maalesef orada bulunan vatandaşlar için çok kötü ve utanç verici. Geçirdiği rahatsızlıktan dolayı ailesine bakamayan Yanar, kendisi ve aynı durumda olan diğer hastalar için yetkililerden yardım istiyor.

Sağlık sektöründe Dünya sıralamasında olan ve sağlık turizmi üzerinden pay alan ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesindeki vatandaşlar için olması gereken sağlık cihazlarının bulunmaması birçok vatandaşı mağdur etmekte.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.