alexa verify
Genel / 15.06.2019 12:08

'Okyanuslara Koşun' projesiyle plastiğe savaş açıldı

8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü'ne dikkat çekmek isteyen Adidas ve Parley'in 'Run For The Oceans' farkındalık projesiyle tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Okyanusların en büyük sorunu olan kirlilik gün geçtikçe artıyor. Dünya üzerinde deniz ve okyanuslara her dakika bir kamyon dolusu plastik dökülüyor. 

Dünya Ekonomik Forumu'nun paylaştığı verilere göre, her sene ortalama olarak 8 milyon ton plastik okyanus sularıyla karışıyor.Deniz canlıları, martılar, mikroskobik planktonlara kadar pek çok canlının hayatını tehlikeye atan bu atıklar doğal yaşamı tehlikeye atıyor.

Uzun yıllar doğaya karışmama özelliği bulunan plastiğin insan sağlığını da tehdit ettiği bilinen bir gerçek.

Bu noktada bilim insanlarının temizleme ve farkındalık çalışmaları bu kirliliğe dur demeye yeterli olamıyor.

Tüm dünya okyanuslara konuşuyor

Adidas ve Parley de 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü'ne dikkat çekmek, plastiğe savaş açmak amacıyla 'Run For The Oceans' projesiyle tüm dünyada etkinliklere imza atıyor.Adidas ve Parley iş birliğiyle okyanuslardaki plastik atıkların toplanılarak, bu atıkların ayakkabıya dönüştürebilmesi projenin en önemli adımların bir tanesi oldu.

Yüzlerce doğasever 'Run For The Oceans' için Bebek Sahili'nde

8 Haziran'da New York'da başlayan 'Run For The Oceans' etkinliklerinin İstanbul ayağı da 13 Haziran'da gerçekleştirildi.Yüzlerce doğasever okyanusların geleceğine dikkat çekmek için Bebek Sahili'ne akın etti.

Her kilometre için 1 dolar

'Runtastic' uygulaması ile koşucuların kat ettiği her kilometre için, 1 dolar bağış yapılıyor. 

Dünya üzerinden toplanan tüm bağış ise yeni nesilleri çevre kirliliği konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan Parley Ocean School'a aktarılacak.'Run For The Oceans' etkiniliklerinin son ayağı 16 Haziran'da Şangay'da yapılacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.