alexa verify
Siyaset / 27.09.2017 18:30

Seçim barajı düşürülecek mi?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, seçim barajının düşürülüp düşürülmeyeceğine ilişkin, “Tekrardan bu konular değerlendirilebilir ve konuşulabilir” dedi.

İHA - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, parti genel merkezinde Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Dün yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında ele alındığı üzere yoğun bir gündemlerinin olduğuna işaret eden Ünal, yoğun bir kongre sürecinin, 26. İstişare ve Değerlendirme toplantısının gerçekleştirileceğini belirtti. İstişare toplantısının son derece önemli olduğunu anlatan Ünal, 16 yılda 26 kez partinin bütün kurullarıyla bir araya gelerek her dönem istişarelerini yapan bir parti olduklarını söyledi. Ünal, 2001 yılından bugüne kadar en kapsamlı istişare toplantısından birisini gerçekleştireceklerini kaydederek, 2019 yılında yapılacak seçimlerin de bugünkü toplantıda ele alındığına dikkati çekti. AK Parti’nin seçimlere ciddi bir şekilde hazırlık yaptığını belirten Ünal, her toplantıda bu konuyu bu çerçevede ele aldıklarını ve değerlendirdiklerini.

Bölgedeki yeni sorunlara ve yeni krizlere aynı sorumlulukla baktıklarını anlatan Ünal, en küçük zaafiyet ve tereddüt hali söz konusu olmadan hem iç hem de dış gelişmeleri takip ettiklerini dile getirdi. Kuzey Irak referandumu, Almanya seçimlerini, İçişleri Bakanlığının iç güvenlik ve bu çerçevede yaşanan gelişmeleri paylaştığını anlattı. CHP’li Bülent Tezcan’ın ‘bu kaçıncı yanılma Sayın Erdoğan’ şeklindeki açıklamasına ilişkin Ünal, “Öncelikle kendi partileri içinde 5 ayrı kanadın olduğu, milletvekilinin ayrı genel başkanının ayrı konuştuğu bir milletvekilinin PKK cenazesine katılırken diğer bir milletvekilinin DHKP-C’li bir teröristin adliye önündeki müdahili pozisyonunda olduğu, öbür taraftan yerli ve milli hassasiyetleri olan başka bir milletvekilinin bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği, her kafadan bir ses çıkan ve genel başkanının sabah söylediğinden akşam vazgeçtiği bir siyasi partinin AK Parti’nin tutarlılık konusunda ders vermesi söz konusu değildir. AK Parti 15 yıldan beri Türkiye’yi büyük bir sorumlulukla, iktidar sorumluluğun getirdiği büyük bir hassasiyetle Türkiye’yi yöneten ve bugüne kadar karşılaştığı her krizi aşan, çıkarılan engelleri de bertaraf etmiş bir partidir. Öncelikli olarak bu konuda henüz bir iç bütünlük oluşturamamış bir siyasi partinin AK Parti’ye dönük söz söyleme hakkına sahip olabilmesi için öncelikle kendi iç bütünlüklerini, iç söylem birliklerini oluşturmaları gerekir” dedi.

Bahçeli’nin ‘Devlet yönetiminden yapılan kafa karıştırıcı açıklamalar Barzani’nin değirmenine su taşımıştır’ ifadesine ilişkin, “Sayın Bahçelinin kaygıları ile hassasiyetleri ile bizimkiler aynıdır. Sayın Bahçeli’nin bizim açıklamalarımıza dönük kaygılarını ifade etmiş olmasını anlayışla karşılarız ama şu kadarını da söylemeden geçemeyeceğim, burada aslolan Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Başbakanımızın sözcülerinin açıklamalarıdır. Bunun dışında yapılan açıklamalara ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımızın bu süreçte önümüzde Kuzey Irak referandum sonrası, bu gayrimeşru sonuçlarına ilişkin Türkiye’nin pozisyonuna dair açıklamaları olmuştur. Bu açıklamalar bizim önümüzdeki süreçte bir plan içerisinde değişen pozisyonlara göre alacağımız durumu ifade ediyor. Biz Kuzey Irak’a ambargo uygulayabiliriz ama Ekonomi Bakanımızın ifade ettiği gibi şu anda ekonomik bir ambargo uyguluyor değiliz. Burada siyaset yapmak demek öncelikle hükümetle Cumhurbaşkanın, hükümet sözcüsüyle parti sözcüsünün açıklamaları arasında demek değildir. Bu konuda Sayın Devlet Bahçeli’nin kaygılarını anlıyoruz, toplumdaki heyecanın da farkındayız. Ama şundan emin olunuz ki 15 yıl boyunca bütün bu krizleri yöneten, engelleri aşan AK Parti hükümeti ve siyaseti bütün bu süreci yönetecek kudrettir. Herkes rahat olsun, herhangi bir kaygıya endişeye mahal söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

Binek otomobil MTV’sinin 2018 yılında yüzde 40 artacağına yönelik açıklamaların hatırlatılması üzerine Ünal, “Maliye Bakanımız ile görüştüm. Sayın Naci Ağbal bugün 18.05’te bir basın açıklaması yapacak. Konunun etraflıca kamuoyu tarafından anlaşılması için gerekli soruları cevaplandıracak” dedi.

Danıştay 10. Dairesinin kamuoyunda çokça tartışılan ve "yaz saati" uygulaması hakkında verdiği kararın sorulması üzerine Ünal, “Böyle bir yürütmeyi durdurma kararı var, bununla ilgili de gerekli değerlendirmeler partimiz tarafından yapılacaktır, buna ilişkin pozisyonumuz ve kararımız sizinle paylaşılacak. Böyle bir karar söz konusu” diye konuştu.

Meclis gündemine ilişkin soru üzerine Ünal, “meclisin kendi gündeminde olan iç tüzük çalışmalar ve uyum yasaları var bizim için öncelikli olan. Özellikle 2019 Mart seçimlerinden önce bütün bu çalışmaların tamamlanması gerekiyor. Uyum yasalarının çerçevesi, tekniği bunun üzerinde yapılacak çalışmaların her birisi kıymetli. Bu konuda komisyonlar çalışmalarını sürdürüyorlar. MYK, bir değerlendirme ile karar verecek ama şu anda 1 Ekim itibarıyla Meclis gündemi nedir diye soracak olursanız, bu Meclis AK Parti grubunun sizlerle paylaşacağı bir konu” şeklinde konuştu.

Uyum yasaları çerçevesinde seçim barajının düşürülmesine ilişkin konunun gündemlerinde olup olmadığına ilişkin soruya Ünal, “Tekrardan bu konular değerlendirilebilir ve konuşulabilir” dedi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.