alexa verify
İlginç / 14.06.2019 14:48

Tarihten Bir Köşe

Bu hafta Tarihten Bir Köşe programımızda bazen çok kızdığımız, bazen çok eleştirdiğimiz ama her zaman destekçisi olduğumuz A Milli Futbol Takımımızın kuruluş hikayesini sizler için araştırdık.

Günler geçiyor, yıllar geçiyor ama hatıralar hiçbir zaman unutulmuyor. Hangimiz unutabildik ki Nihat Kahveci'nin Peter Cech'e attığı golü yada Semih Şentürk'ün 120. Dakikada attığı golü. Nasıl unutalım İlhan Mansız'ın Roberto Carlos'a attığı çalımı işte böyle birçok unutulmaz anılarımızın bulunduğu Milli takımımızın geçmişten gününümüze geliş hikayesi.

Futbol her ne kadar sahada oynansa da her takımın her ülkenin bir hikayesi vardır. A Milli Futbol Takımımızın tarihi de Türk İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurulmasının ardından başlar. Bu kuruluş ardından Yusuf Ziya Öniş başkanlığında ilk Türk Futbol Federasyonu 1923 yılında Şehzadebaşı'ndaki Letafet Apartmanı salonunda yapılan toplantıda 'Futbol Hey'et-i Müttehidesi' adıyla kurulmuştur. Ardından FIFA'ya başvurulmuş ve Türkiye 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA'nın 26. üyesi olmuştur.

FIFA üyesi Türkiye, ilk milli maçını Cumhuriyetin ilanından üç gün önce oynadı. 26 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Taksim Stadı'nda Romanya'yla oynanan bu maç 2-2 sonuçlandı.

Romanya karşısında 1-0 mağlup duruma düşen Millilerimiz, Zeki Rıza Sporel'in 32 ve 50'inci dakikalarda attığı iki golle öne geçmeyi başardı. Ancak Romanya'nın iki golüyle maç 2-2 berabere bitti. Beraber biten bu maçta 2 gol atan Zeki Rıza Sporel, A Milli Takım'ın ilk golünü atarak tarihe geçti.

Milli Takım, 17 Haziran 1924'te oynadıkları Finlandiya maçında ilk galibiyeti elde etti. Helsinki'de Helsingfors Stadı'nda oynanan maçta maçın yıldızı 4 gol atan Fenerbahçeli Zeki Rıza Sporel oldu.

Ardından gelen dönemde Milli Takım'ı 1924 Paris Olimpiyatları'na hazırlaması için İskoçya'dan Billy Hunter getirtilmiştir. Hunter, Türk futbolculara çağdaş futbolu tanıtan ve sistemli bir şekilde çalıştıran ilk teknik adam olmuştur. Yine 1924 Paris Olimpiyatları'nda Çekoslovakya'yla oynanan ve 5-2 kaybedilen maç, kayıtlara Milli Takım'ın yurtdışındaki ilk maçı olarak geçmiştir.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.